Inwestycja ma znaczenie w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który ma przebiegać między węzłem Hermanowice po stronie polskiej a węzłem Bilcze-Wołycia po stronie ukraińskiej.

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System rozpoczął wiercenie otworu, którym pod rzeką San pobiegnie gazociąg Hermanowice-Strachocina. Prace rozpoczęły się w miejscowości Mrzygłód w gminie Sanok.

Przewiert pod rzeką San jest częścią prac związanych z budową gazociągu Hermanowice-Strachocina, który stanowić będzie istotny element wschodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Licząca ok. 72 km trasa przebiegać będzie przez podkarpackie gminy Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok.

Zakres inwestycji, poza budową samego gazociągu, obejmuje m.in. rozbudowę węzła Hermanowice wraz z zaprojektowaniem i budową odgałęzienia w kierunku Ukrainy oraz budowę innych urządzeń.

ZOBACZ TAKŻE:

INTERMARIUM. Gazociąg z Ukrainy pomoże urentownić Bramę Północną

Jak podkreślił Gaz-System, celem projektu jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego oraz modernizacja i rozbudowa systemu przesyłowego w rejonie południowo–wschodniej Polski.

Inwestycja ma duże znaczenie w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który przebiegać ma między węzłem Hermanowice po stronie polskiej a węzłem Bilcze-Wołycia po stronie ukraińskiej.

Szacunkowy koszt budowy gazociągu wynosi ok. 288 mln zł. Wynoszące ponad 110 mln zł dofinansowanie na realizację tej inwestycji uzyskano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 2019 rok.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Od morza do morza! Ukraina przeznaczyła 800 mln hrywien na budowę korytarza transportowego

Polska i Rumunia połączą państwa Trójmorza korytarzem kolejowym

Miliardy euro, kilkaset projektów. Projekt Trójmorza nabiera realnych kształtów (WIDEO)