Szef misji dyplomatycznej USA w OBWE powiedział, że pokój na Ukrainie zostanie wznowiony, gdy tylko pojawi się wola polityczna w Moskwie.

Szef misji dyplomatycznej USA w OBWE Harry Kamian, wypowiedział się ostro na temat stanowiska strony rosyjskiej w sprawie konfliktu w Donbasie, zauważając, że to Rosja jest odpowiedzialna za rozpętanie i wspieranie konfliktu na wschodzie Ukrainy, informuje Ukrinform.

„W przeciwieństwie do oświadczeń złożonych dziś rano przez mojego szanownego rosyjskiego kolegę, odpowiedzialność za brutalną wojnę, która trwa na Wschodzie Ukrainy, leży wyłącznie i bezwarunkowo na Federacji Rosyjskiej. Odpowiedzialność za przywrócenie pokoju na wschodzie Ukrainy leży bezpośrednio w Federacji Rosyjskiej”

– podkreślił Harry Kamian w trakcie posiedzenia Stałej Rady OBWE.

Dodał także, że pokój na Ukrainie może nadejść, gdy tylko pojawi się polityczna wola Kremla.

„Jeśli taka wola polityczna polityczna pojawi się w Moskwie, możliwe będzie osiągnięcie prawdziwego kresu cierpienia i przywrócenia pokoju, a także wsparcia dla Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”

– powiedział Kamian.

Ponadto w swoim przemówieniu szef misji dyplomatycznej USA w OBWE wyraził zaniepokojenie pracą misji na Ukrainie, w szczególności ciągłym ostrzałem i zagrożeniami dla przedstawicieli organizacji, a także dalszym blokowaniem prac międzynarodowych obserwatorów ze strony rosyjskiej.

Przypomnijmy, że wcześniej w raporcie Urzędu ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej ONZ konflikt w Donbasie został uznany za jeden z najbardziej krwawych w Europie od czasu drugiej wojny światowej. „Konflikt na wschodzie Ukrainy jest jednym z najbardziej śmiercionośnych w Europie od czasów drugiej wojny światowej” – czytamy w dokumencie.

Jagiellonia.org

To nie „separatyści”, ale Rosja. Departament Stanu USA oskarża Rosję o wspieranie terrorystów

Ekspansja zła. Wojny i konflikty zbrojne z udziałem Rosji (Infografika)

Rosja nadal tworzy „pas niestabilności” wzdłuż swej granicy (MAPA)

Konflikty z udziałem Federacji Rosyjskiej

Były szef sztabu Wojskowej Misji Łączności NATO w Moskwie uważa, że: „W Hadze już jest cela dla Putina”

Konflikt we wschodniej Ukrainie jest bezpośrednią agresją ze strony Rosji – Departament Stanu

Rosja głównym zagrożeniem dla Europy – Pentagon

Identyfikacja rosyjskiej broni i rosyjskich najeźdźców na Wschodzie Ukrainy – InformNapalm (WIDEO)

Prof. Ryszard M. Machnikowski: Parapaństwa pod kontrolą Moskwy

Kreml gra osetyjską kartą. Separatyści wejdą do sił zbrojnych Rosji