Od 2016 roku wiadomo, że Rosjanie pracują nad prowokacją konfliktów między białymi rasistami i Afroamerykanami. Wiadomy też fakt, że Rosjanie od 2016 roku organizują bezpłatne obozy szkoleniowe dla Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych.

Zamieszki i protesty, które wybuchły od czasu zabójstwa Afroamerykanina George’a Floyda, wskazują, że przeciwko Stanom Zjednoczonym toczy się wojna hybrydowa. Jednym z celów tej wojny jest próba podważenia światowego autorytetu USA – pisał latem ubiegłego roku w artykule dla Intpolicydigest Ołeksandr Danyluk, starszy pracownik naukowy think tanku Potomac Foundation i przewodniczący Ukraińskiego Centrum Reform Obrony, informuje agencja prasowa UNIAN.

„Ta wojna ma spójny plan i określone intencje, ale w Stanach Zjednoczonych pozostaje niezauważona, choć eksperci zauważają, że Rosja i Chiny, wykorzystując swoje oficjalne i ukryte narzędzia na portalach społecznościowych, aktywnie wspierają protesty w Stanach Zjednoczonych, to tylko kilku polityków amerykańskich nieśmiało deklaruje możliwy udział Rosji w zamieszkach”

– napisał analityk, dodając, że większość nadal utrzymuje cisza.

Autor twierdzi, że zaangażowanie rosyjskiego wywiadu w prowokowanie napięć rasowych w Stanach Zjednoczonych i radykalizację zarówno społeczności afroamerykańskiej, jak i skrajnej prawicy jest dobrze zbadane i udowodnione od 2016 roku. Po analizie
Komisji do spraw Wywiadu Senatu Stanów Zjednoczonych opublikowano raport wskazujący, że kolorowe społeczności były jednym z głównych celów rosyjskich operacji wpływów podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku.

„Według wielu doniesień, rosyjskie trolle próbowały rekrutować amerykańskich Afroamerykanów za pośrednictwem mediów społecznościowych, zachęcając ich do udziału w różnych protestach ulicznych i demonstracjach”

– czytamy w artykule.

PRZECZYTAJ:

Rosja podsyca konflikt między prawicą a lewicą w USA, rozpowszechnia fejkowe nagranie spalenia Biblii – „New York Times”

Aby skierować propagandę do odbiorców, Rosjanie stworzyli szereg stron internetowych poświęconych problemom policyjnej przemocy i ruchowi Black Lives Matter. Pomimo tych ogromnych wysiłków większość wyborców Afroamerykanów w 2016 roku poparła Hillary Clinton. „Ale celem było stłumienie frekwencji wyborczej i udało im się”, głosi raport.

Rosja wykorzystuje „wewnętrzne sprzeczności” w kraju wroga w celu wywołania konfrontacji między określonymi grupami społecznymi i jest to klasyczna metoda niekonwencjonalnej wojny.

Rosja nigdy nie zaprzestała wysiłków na rzecz radykalizacji społeczeństwa amerykańskiego. Od 2017 roku rosyjskie służby specjalne stworzyły sieć bezpłatnych ośrodków szkolenia bojowego dla Afroamerykanów w całych Stanach Zjednoczonych.

„Przykładem takiej sieci jest program samoobrony Czarna Pięść”

– pisze autor, zwracając uwagę, że jej komórki znaleziono w Nowym Jorku, na Florydzie, w Kalifornii i Michiganie.

Przypomnijmy, 21 maja 2016 roku rosyjska „fabryka trolli” jednocześnie organizowała akcje muzułmanów i przeciwników islamu w USA. Stało to wiadomo dzięki senatorowi Richardowi Burrowi, który oświadczył, że wspólnoty na Facebooku, sterowane przez członków rosyjskiej „Agencji Badań Internetowych” („fabryka trolli”), w zeszłym roku zorganizowały w pobliżu Islamskiego Centrum w Houston jednoczesne akcje muzułmanów i przeciwników „islamizacji Teksasu”.

W ten sam czas Rosja aktywnie rekrutuje i radykalizuje skrajnie prawicowych Amerykanów w celu sprowokowania konfliktu rasowego w Stanach Zjednoczonych.

Przypomnijmy, organizację białych nacjonalistów − Rosyjski Ruch Imperialny Departament Stanu USA wpisał na listę organizacji terrorystycznych. Ruch, mający swą główną siedzibę w Petersburgu, działa od kilku lat w Rosji za przyzwoleniem władz. Jego aktywiści głoszą ideologię odbudowy rosyjskiego imperium. Chcąc wzniecić konflikt cywilizacyjny i prowadzić działalność wywrotową w Europie, nawiązują sojusze z radykalną prawicą i neonazistami w wielu krajach europejskich.

„Stany Zjednoczone po raz pierwszy wprowadzają sankcje przeciwko głosicielom wyższości rasy białej. Potwierdza to, jak poważnie administracja obecnego prezydenta traktuje tę kwestię. Podejmujemy działania, które nie były wcześniej wdrażane pod auspicjami żadnego prezydenta” – powiedział Nathan Sales, zastępca sekretarza stanu ds. walki z terroryzmem, cytowany przez Associated Press.

Do tej pory w amerykańskim rejestrze organizacji terrorystycznych znajdowały się przede wszystkim islamskie grupy terrorystyczne.

Jagiellonia.org

ROSYJSKA WOJNA HYBRYDOWA PRZECIWKO ZACHODOWI

Moskwa podsyca kłótnie, nienawiść i zamieszki w krajach zachodnich. Kreml dokłada wszelkich starań, aby skłócić czarnoskórych i białych, republikanów i demokratów w USA, Europejczyków i Amerykanów, Polaków i Ukraińców, muzułmanów i chrześcijan, zwolenników tradycyjnych wartości i przedstawicieli LGBT, prawicę i lewicę, zwolenników w Polsce PiS-u i PO …

Rosyjskie trolle i agenci wpływów skupiają się na podsycaniu w państwach zachodnich konfliktów we wszystkich sferach: społecznej, politycznej, socjalnej, rasowej, etnicznej i religijnej. To jest wojna hybrydowa. Kreml prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Dopóki tego sobie nie uświadomimy, wszyscy będziemy marionetkami w rękach lalkarzy z Kremla, Łubianki i fabryki trolli z Olgino.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”