Podkreślamy chęć wzmocnienia współpracy z partnerami z Europy Południowo-Wschodniej i Morza Czarnego. W tym kontekście potwierdzamy nasze zainteresowanie dołączeniem do inicjatywy Trójmorza” – czytamy we wspólnym oświadczeniu prezydentów Ukrainy i Mołdawii – Wołodymyra Zełenskiego i Maii Sandu, podpisanego we wtorek (12.01.2021 r.) w Kijowie.

PRZECZYTAJ:

Czwórka Lubelska: Idea czy rzeczywistość?

Przypomnijmy, udział w międzynarodowych stowarzyszeniach regionalnych, w szczególności w inicjatywie Trójmorza jest jednym z priorytetów polityki zagranicznej Ukrainy w 2021 roku – pisze na łamach ukraińskiego tygodnika „Dzerkało Tyżnia” Igor Żowkwa, zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy.

„Istotne będzie wypracowanie jasnego algorytmu, dzięki któremu Ukraina uzyska status obserwatora w inicjatywie Trójmorza”

– zaznaczył wysoki urzędnik.

Oprócz tego, Polska została uznana za jednego z kluczowych partnerów strategicznych Ukrainy. Za najważniejszy priorytet ukraińskiej polityki zagranicznej uznano rozwój aktywnej współpracy bilateralnej z partnerami strategicznymi – USA, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Kanadą, Polską, Litwą i Azerbejdżanem. Wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy zwrócił również uwagę na szczególne znaczenie wzmocnienia partnerstwa strategicznego między Ukrainą a Turcją, która jest ważnym partnerem Kijowa w regionie Morza Czarnego.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Tarcza Europy

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica