Władze USA przygotowują się do scenariusza, zgodnie z którym pandemia koronawirusa SARS-Cov-2 potrwa 1,5 roku lub dłużej, informuje CNN. Epidemia koronawirusa zakończy się w 2021 roku. Taka rozczarowująca prognoza została poczyniona w Wielkiej Brytanii, pisze brytyskie wydanie The Guardian.

Prawie dwa miesiące po rejestracji pierwszego przypadku koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, rząd federalny przygotowuje się na pandemię, która może trwać 1,5 roku lub dłużej i „obejmować wiele fal szerzenia się choroby” – informuje CNN powołując się na raport władz USA.

Raport nie mówi wyraźnie, że pandemia potrwa 1,5 roku: dokument wskazuje, że proponowane plany działania na wypadek nieprzewidzianych okoliczności przewidują dłuższe okresy gotowości.

„Może brakować produktów, co wpłynie na system opieki zdrowotnej, służby ratownicze i inną infrastrukturę krytyczną. Obejmuje to potencjalnie krytyczny niedobór środków diagnostycznych, środków medycznych (w tym środków ochrony indywidualnej i środków farmaceutycznych) oraz personelu w niektórych miejscowościach”

– mówi się w jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy raportu.

Świat się zamyka. Wiele krajów ogłosiło stan wyjątkowy. Wiele miast, w których życie toczyło się pełną parą, stały się podobne do miast duchów. Zamknięte przedsiębiorstwa, szkoły i uniwersytety, wszędzie zakazuje się wolności zgromadzeń i przemieszczania się. Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach.

PRZECZYTAJ:

Eksperci: Koronawirus utrzymuje się w powietrzu nawet trzy godziny

Koronawirus może żyć poza organizmem. Na jakie przedmioty musimy szczególnie uważać? ZOBACZ

DZISIAJ WSZYSCY SĄ ZAINTERESOWANI JEDNYM PYTANIEM, KIEDY TO SIĘ SKOŃCZY?
KIEDY BĘDZIE MOŻNA POWRÓCIĆ DO ZWYKŁEGO I SPOKOJNEGO ŻYCIA?

Epidemia koronawirusa zakończy się w 2021 roku. Taka rozczarowująca prognoza została poczyniona w Wielkiej Brytanii – pisze brytyskie wydanie The Guardian.

Należy zauważyć, że zgodnie z symulacjami przeprowadzonymi przez brytyjskich i międzynarodowych naukowców liczba przypadków zakażenia gwałtownie wzrośnie w ciągu następnych 10-14 tygodni. Szczyt choroby nastąpi pod koniec maja i połowy czerwca.

„Oczekuje się, że do 80% populacji zostanie zarażonych COVID-19 w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 15% osób może wymagać hospitalizacji”

– czytamy.

CORONAVIRUS COVID-19 ZOBACZ MAPĘ ONLINE>>>

Główny doradca medyczny rządu, profesor Chris Whitty, opisał tą prognozę jako najgorszy scenariusz, zauważając, że faktyczna liczba zarażonych osób może być niższa.

Eksperci twierdzą, że nawet jeśli liczba zakażonych zacznie spadać w ciągu najbliższych trzech miesięcy, nadal będzie daleko do końca pandemii. Może to zająć dużo czasu, może nawet całe lata – informuje BBC.

Naukowcy prognozują, że pod koniec czerwca, epidemia spadnie, ale wróci w listopadzie, podobnie jak zwykła grypa sezonowa. Naukowcy sugerują również, że będzie trwała wiecznie, ale z czasem Covid-19 stanie się mniej poważny,ponieważ ludzie zaczną rozwijać odporność na tego wirusa.

Oczywiste jest, że obecna strategia izolacji części społeczeństwa nie jest skuteczna na dłuższą metę. Społeczna i ekonomiczna szkoda byłaby katastrofalna. Kraje świata potrzebują „strategii wyjścia” – sposobu na zniesienie ograniczeń i powrót do normalności.

Ale koronawirus nie zniknie. Jeśli kraje zniosą ograniczenia powstrzymujące wirusa, liczba nowych zakażeń nieuchronnie znów wzrośnie.

„Mamy duży problem, jaka jest strategia wyjścia, jak z tego wszystkiego wyjść?”

– pyta Mark Woolhouse, profesor epidemiologii chorób zakaźnych na University of Edinburgh.

Nikt dzisiaj nie zna odpowiedzi na to pytanie. Jest to wyzwanie naukowe i społeczne dla całej ludzkości.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

WHO podjął decyzję ws. Covid-19. Od dziś można go określać jako pandemię

WHO ostrzega przed fałszywą nadzieją: „koronawirus nie zniknie latem jak grypa”