Ambasador Cherith Norman Chalet, pełniąca obowiązki zastępcy przedstawiciela USA w ONZ, zarzuciła ​​Rosji, że wciąż uzbraja „separatystów” w Donbasie, czym narusza porozumienia mińskie. Z kolei przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Karen Pierce, oskarżyła Rosjan o nieustanne kłamanie w sprawie udziału Rosji w wojnie w Donbasie. Dyplomatki powiedziały o tym podczas wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku, które zostało zwołane w związku z wczorajszym atakiem „separatystów” na pozycje wojsk ukraińskich w Donbasie.

Amerykanka podkreśliła, że do zakończenia konfliktu w Donbasie powinno dojść na drodze dyplomatycznej. Zapewniła, że ​​Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z sojusznikami i partnerami w celu wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

PRZECZYTAJ:

Znowu gorąco na Ukrainie! Nad ranem separatyści zaatakowali w Donbasie

Zwróciła też uwagę na to, że ​​„dzięki swoim działaniom Ukraina wyraźnie wykazała swoje zaangażowanie na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu”. Podkreśliła, że ​​prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zintensyfikował wysiłki dyplomatyczne w celu ustanowienia więzi z obywatelami ukraińskimi we wschodniej Ukrainie, poprawy sytuacji humanitarnej po obu stronach linii rozgraniczenia, przeprowadzenia dwóch wymian jeńców i więźniów oraz wznowienia negocjacji między pokojowych w formule normandzkiej z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Niestety Rosja nie wykazała podobnego pragnienia wywiązania się ze swoich zobowiązań wynikających z porozumień mińskich. Nadal uzbraja, przygotowuje i kieruje działaniami wojenne po stronie swoich marionetkowych sił we wschodniej Ukrainie. Jest to bezpośrednie naruszenie zobowiązań Rosji zgodnymi z porozumieniami z Mińska, w tym wprowadzenia natychmiastowego i kompleksowego zawieszenia broni ”

– powiedziała.

W związku z tym zauważyła, że ​​wczorajszy atak sił rosyjskich pod Zołotoje był jawnym złamaniem porozumień mińskich i doszło do tego w piątą rocznicę zajęcia Debalcewa przez siły wspierane przez Rosję.

„Zarówno wtedy, jak i teraz dowodzone przez Rosję siły nadal naruszają zobowiązania, które przyjął prezydent Putin i rosyjscy urzędnicy, oraz zabijają Ukraińców na terytorium Ukrainy”

– powiedziała.

Dodała, że Rosja rozpowszechnia dezinformację, aby odwrócić uwagę od swojej głównej roli w podsycaniu konfliktu w Donbasie. Podkreśliła, że Rosja powinna zakończyć konflikt, wycofując swoje siły ze wschodniej Ukrainy i Krymu.

„Wzywamy Rosję do natychmiastowego wdrożenia zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa zgodnie z porozumieniami z Mińska, które mówią, że strony mogą przejść do działań politycznych tylko wtedy, gdy zostało zapewnione bezpieczeństwo w regionie”

– powiedziała.

Wezwała też Rosję do wykonania zobowiązań, które uzgodnili przywódcy „Czwórki normandzkiej” w celu ustabilizowania sytuacji w strefie konfliktu, co obejmuje otwarcie nowych cywilnych punktów kontrolnych, wycofanie sił i uzbrojenia oraz wdrożenie środków zapewniających zawieszenie broni.

Z kolei Karen Pierce oskarżyła Rosjan o nieustanne kłamstwa na temat wojny w Donbasie. Poparła też inicjatywy pokojowe strony ukraińskiej i ostro potępiła Rosję za wspieranie „separatystów” i próby podważenia suwerenności Ukrainy.

„Rosja, zamiast powstrzymywać swoje marionetki, zapewnia im ludzi i sprzęt. Nie robi nic, aby bezpiecznie dostarczać pomoc humanitarną do Donbasu. Jedynym celem Federacji Rosyjskiej jest podważenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Rosjanie chcą, aby to Moskwa, a nie sami Ukraińcy, określiła przyszłość Ukrainy”

– powiedziała.

Dodała, że wybory w Donbasie mogą się odbyć tylko po zawieszeniu broni, dopuszczeniu do nich obserwatorów OBWE i wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Źrodło: UNIAN, Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

MSZ RP wyraża głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji w Donbasie