Litewscy parlamentarzyści przyjęli – kolejną już – rezolucję dotyczącą Białorusi i jej prezydenta. W dokumencie stwierdzono, że działania Alaksandra Łukaszenki należy uznać za „zbrodnie przeciwko narodowi białoruskiemu”. Pojawił się także apel o objęcie Rosji i białoruskich władz sankcjami.
Zdaniem litewskich deputowanych, Rosja nie ma prawa ingerować w wewnętrzne sprawy tego kraju. W dokumencie parlamentarzyści wzywają do uznania działań Alaksandra Łukaszenki za zbrodnie przeciwko narodowi białoruskiemu i faktyczną aneksję kraju. Chodzi o prowadzoną przez dyktatora politykę wewnętrzną i zagraniczną.
Działania Alaksandra Łukaszenki prowadzą do legitymizacji jego władzy i zawierania nowych umów międzynarodowych z Rosją, a te – jak głosi dokument – ograniczałyby suwerenność kraju. Litewscy parlamentarzyści wezwali społeczność międzynarodową do zażądania od Moskwy, aby ta nie wspierała Alaksandra Łukaszenki.
PRZECZYTAJ:
W przypadku, gdyby stało się inaczej, zaapelowano o nałożenie dodatkowych sankcji na Federację Rosyjską i przedstawicieli białoruskiego reżimu. Sejm Litwy w rezolucji zaoferował też Białorusinom pomoc, między innymi prawną, polityczną, gospodarczą, a także inne formy pomocy w przypadku, gdyby w kraju miało dojść do transparentnych i demokratycznych wyborów.
Rezolucję poparło 91 posłów znajdujących się na sali obrad. W głosowaniu nie wzięła udział jedynie Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Jej przewodniczący Waldemar Tomaszewski wyjaśnił agencji prasowej ELTA, że tekst rezolucji prowadzi do nieuzasadnionych napięć pomiędzy sąsiednimi państwami.
Litewski parlament w sierpniu przyjął inną rezolucję, w której nie uznał Alaksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi.
Źródło: IAR, PolskieRadio24.pl
ZOBACZ TAKŻE:
Rosyjskie siły ofensywne na styku Białorusi i Ukrainy – InformNapalm
Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie
Brutalne stłumienie protestów na Białorusi wskazuje na udział w nim rosyjskich sił specjalnych
Ostatnie komentarze