Litewscy parlamentarzyści przyjęli – kolejną już – rezolucję dotyczącą Białorusi i jej prezydenta. W dokumencie stwierdzono, że działania Alaksandra Łukaszenki należy uznać za „zbrodnie przeciwko narodowi białoruskiemu”. Pojawił się także apel o objęcie Rosji i białoruskich władz sankcjami.

Zdaniem litewskich deputowanych, Rosja nie ma prawa ingerować w wewnętrzne sprawy tego kraju. W dokumencie parlamentarzyści wzywają do uznania działań Alaksandra Łukaszenki za zbrodnie przeciwko narodowi białoruskiemu i faktyczną aneksję kraju. Chodzi o prowadzoną przez dyktatora politykę wewnętrzną i zagraniczną.

Działania Alaksandra Łukaszenki prowadzą do legitymizacji jego władzy i zawierania nowych umów międzynarodowych z Rosją, a te – jak głosi dokument – ograniczałyby suwerenność kraju. Litewscy parlamentarzyści wezwali społeczność międzynarodową do zażądania od Moskwy, aby ta nie wspierała Alaksandra Łukaszenki.

PRZECZYTAJ:

Kreml toczy wojnę przeciwko suwerennej Białorusi. To początek wojny kontynentalnej – były ambasador Ukrainy na Białorusi

„Domagamy się zaprzestania represji politycznych na Białorusi”. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapewnił Białorusinów o wsparciu

W przypadku, gdyby stało się inaczej, zaapelowano o nałożenie dodatkowych sankcji na Federację Rosyjską i przedstawicieli białoruskiego reżimu. Sejm Litwy w rezolucji zaoferował też Białorusinom pomoc, między innymi prawną, polityczną, gospodarczą, a także inne formy pomocy w przypadku, gdyby w kraju miało dojść do transparentnych i demokratycznych wyborów.

Rezolucję poparło 91 posłów znajdujących się na sali obrad. W głosowaniu nie wzięła udział jedynie Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Jej przewodniczący Waldemar Tomaszewski wyjaśnił agencji prasowej ELTA, że tekst rezolucji prowadzi do nieuzasadnionych napięć pomiędzy sąsiednimi państwami.

Litewski parlament w sierpniu przyjął inną rezolucję, w której nie uznał Alaksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi.

Źródło: IAR, PolskieRadio24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Rosyjskie siły ofensywne na styku Białorusi i Ukrainy – InformNapalm

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Brutalne stłumienie protestów na Białorusi wskazuje na udział w nim rosyjskich sił specjalnych

Łukaszenka i Putin szykują się do konfrontacji. Białoruska brygada desantu idzie na zachód, Rosja gotowa do pomocy

Kreml szykuje się do wojny z narodem białoruskim. Putin sformował rezerwowe wojsko, gotowe do interwencji na Białorusi