Demokratyczni senatorzy USA wzywają administrację prezydenta Donalda Trumpa do nałożenia sankcji na Rosję po tym, jak wywiadu poinformowali członków Kongresu, że Rosja ponownie próbuje ingerować w amerykańskie wybory.

Senatorowie Chuck Schumer (Nowy Jork), Bob Menendez (New Jersey) i Sherrod Brown (Ohio) napisali do sekretarza stanu Mike’a Pompeo (na zdjęciu) i sekretarza skarbu Stevena Mnuchina wzywając do „natychmiastowych i zdecydowanych” sankcji wobec rosyjskiego rządu i wszystkich zaangażowanych w ingerencje w tegoroczne.
Wysłannik prezydenta Rosji ds. Współpracy międzynarodowej w sprawie bezpieczeństwa informacji zaprzeczył temu zarzutowi w wywiadzie dla Kommersant: „Ściśle i skrupulatnie przestrzegamy zasady nieingerencji w sprawy wewnętrzne Stanów Zjednoczonych, przyjętej 16 listopada 1933 roku, Kiedy Rosja Radziecka i Stany Zjednoczone przywróciły stosunki dyplomatyczne. (…) Prezydent [Putin] wielokrotnie podkreślał, że Rosja nigdy nie ingerowała i nie będzie ingerować w sprawy wewnętrzne USA, w tym w procesy wyborcze”.

David Porter, zastępca szefa sekcji w FBI, na konferencji bezpieczeństwa wyborczego w Waszyngtonie 24 lutego, oskarżył Moskwę o szerzenie dezinformacji i wzbudzanie wątpliwości co do uczciwości wyborów w USA. Powiedział, że Rosja chce patrzeć, jak Amerykanie „rozdzierają się na strzępy. (…) Głównym celem nie jest stworzenie konkretnej wersji prawdy, ale raczej zaciemnienie prawdy i osłabienie naszej zdolności do jej znalezienia, tworząc nastrój, że żadna narracja ani źródło wiadomości nie są w pełni godne zaufania.”.

Źrodło: Kresy24.pl, rferl.org