Późnym wieczorem 2 stycznia prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas której potwierdził zaangażowanie USA na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Amerykański przywódca podkreślił też, że w przypadku inwazji na Ukrainę Federacja Rosyjska otrzyma „decydującą odpowiedź” ze strony Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników i partnerów, informuje serwis internetowy Białego Domu.

Stany Zjednoczone zapewniły Ukrainę, że w negocjacjach dwustronnych z Rosją będą bronić stanowiska Ukrainy i żadne decyzje nie będą podejmowane bez wiedzy i akceptacji Kijowa.

„Prezydent Biden wyraził przywiązanie Stanów Zjednoczonych, ich sojuszników i partnerów do zasady „nic o tobie bez ciebie”

– czytamy w oświadczeniu rzeczniczki Białego Domu Jen Psaki.

Oprócz tego, amerykański przywódca „wyraził poparcie dla środków budowy zaufania w celu deeskalacji napięć w Donbasie i aktywnej dyplomacji w celu przyspieszenia realizacji porozumień mińskich wspierających format normandzki”.

PRZECZYTAJ:

Zbigniew Brzeziński: Jeżeli Moskwa zdobędzie Ukrainę, automatycznie stanie się potężnym imperium

Wskazuje się też, że Biden potwierdził zaangażowanie USA na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

„Przywódcy wyrazili również poparcie dla wysiłków dyplomatycznych, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu w ramach dwustronnego dialogu na temat strategicznej stabilności w NATO za pośrednictwem Rady NATO – Rosja oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie”

– czytamy w oświadczeniu.

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim mikroblogu na Twitterze podkreślił, że pierwsza w tym roku międzynarodowa rozmowa z Joe Bidenem „udowadnia wyjątkowy charakter” stosunków dyplomatycznych między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.

„Rozmawialiśmy o wspólnych działaniach Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i partnerów na rzecz zachowania pokoju w Europie i zapobiegania dalszej eskalacji, reform i deoligarchizacji. Doceniamy niezachwiane poparcie Ukrainy”

– napisał ukraiński przywódca.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

USA odrzuciły rosyjskie żądania dotyczące NATO – Biały Dom

Prezydent USA: W przypadku ataku na Ukrainę Rosja zapłaci straszliwą cenę

Niewzruszone poparcie. USA zobowiązały się zapewnić niepodległość i integralność Ukrainy