Putin wie, że ma prawdziwy problem, co czyni go jeszcze bardziej niebezpiecznym. Rosja ma duże problemy ze względu na ograniczony charakter swojej gospodarki, a to zwiększa zagrożenie ze strony Moskwy – powiedział prezydent USA Joe Biden w przemówieniu do amerykańskiego wywiadu, podaje serwis internetowy Białego Domu.

Biden mówił też o znaczeniu pracy służb wywiadowczych iw tym kontekście przypomniał o swoim spotkaniu z Putinem, które odbyło się w Genewie.

Spotkałem się z Putinem, który ma prawdziwy problem – ma gospodarkę z bronią jądrową i szybami naftowymi i niczym więcej. Nic więcej” – podkrelił prezydent Stanów Zjednoczonych i dodał, że gospodarz Kremla „wie, że jest w naprawdę trudnej sytuacji, a to moim zdaniem czyni go jeszcze bardziej niebezpiecznym”.

W tym kontekście prezydent USA wspomniał o cyberatakach.

„Jeśli znajdziemy się w stanie wojny, prawdziwej wojny z dużym krajem, będzie to konsekwencją poważnego zagrożenia w cyberprzestrzeni. A ta [szansa] rośnie wykładniczo”

– powiedział Biden.

W ten sam czas Biden powiedział, że amerykańskie służby wywiadowcze działają lepiej niż rosyjskie i że Putin o tym wie.

Wie, że jesteście lepsi niż jego własny zespół, a to go bardzo martwi” – powiedział prezydent USA, zwracając się do oficerów amerykańskiego wywiadu.

Prezydent USA powiedział też, że Rosja już zaczęła rozpowszechniać dezinformację o wyborach do Kongresu USA, które odbędą się w listopadzie 2022 roku.

Przypomnijmy, w dobrym dla Moskwy 2017 roku PKB całej Rosji był mniejszy niż PKB jednego amerykańskiego stanu – Nowego Jorku i o połowę mniej niż PKB stanu Kalifornia. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem.

Jagiellonia.org

Mimo poważnych problemów w rosyjskiej gospodarce i redukcji budżetu rosyjskiej armii, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej pozostają na drugim miejscu w rankingu najpotężniejszych armii świata.

Warto przy tym przypomnieć, że rozpętanie konfliktów zbrojnych przez Moskwę w ciągu ostatnich lat spowodowane było nie tylko ze względu na rosyjskie ambicje imperialne, lecz także wskutek poważnych zagrożeń dla rosyjskiej gospodarki, która jest zorientowana na eksport węglowodorów. Należy podkreślić fakt, że Kreml sprowokował wojnę w Syrii w celu powstrzymania budowy gazociągów z Zatoki Perskiej do Europy, aby zapewnić Gazpromowi sprzedaż.

Nie należy ulegać złudzeniom, informacja o tym, że miecz Demoklesa wisi nad rosyjską gospodarką, nie powinna osłabiać naszej czujności. Odwrotnie! Trzeba sobie uświadomić, że właśnie z powodu krytycznego położenia rosyjskiej gospodarki i poważnego ryzyko upadku państwowości w nadchodzących latach Kreml będzie największym zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”