Kwestia impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa będzie rozpatrywana w niższej izbie Kongresu w poniedziałek 11 stycznia. 180 kongresmanów Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych podpisało już odpowiednie zgłoszenie, pisze na Twitterze kongresmen Ted Lieu.

Z kolei, pełniący obowiązki wiceprezydenta USA Michael Pence uważa, że ​​możliwe jest ogłoszenie impeachmentu urzędującego prezydenta Donalda Trumpa za pomocą 25. poprawki do konstytucji tego kraju, informuje CNN.

Zespół Pence uważa więc, że nie ma potrzeby wszczynania procedury impeachmentu poprzez stwierdzenie niezdolności Trumpa, gdyż mogłoby to spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa USA.

Jednak w przypadku „jeszcze mniej przewidywalnych” zachowań Trumpa, Pence będzie musiał skorzystać z 25. poprawki i przejąć obowiązki głowy Stanów Zjednoczonych.

Wiadomo, że zgodnie z 25. poprawką do amerykańskiej konstytucji wiceprezydent sprawuje prezydenturę w przypadku przedterminowego wygaśnięcia władzy głowy państwa z powodu jego niezdolności do pracy.

Przypomnijmy, biuro prokuratora federalnego USA oświadczyło, że będą zbadane rolę wszystkich uczestników szturmu na Kapitol w Waszyngtonie, w tym rolę Donalda Trumpa w podżeganiu tłumu do ataku na Kongres USA,informuje The New York Times.

Amerykańskie organy ścigania wszczęły dochodzenie w sprawie ataku na Kapitol, w które zaangażowane są setki śledczych w celu zidentyfikowania i aresztowania przestępców – informuje rządowa rozgłośnia Stanów Zjednoczonych Voice of America.

Pełniący obowiązki prokuratora USA Mike Sherwin zauważył, że śledczy zaczęli badać osobowości każdego, kto mógł uczestniczyć w szturmie na Kapitol.

Większość spraw karnych dotyczy nielegalnego wejścia na terytorium Kapitolu. Kolejna część postępowań została otwarta za noszenie broni palnej i kradzież mienia, w tym jedną osobę aresztowano z wojskowym karabinem półautomatycznym i 11 koktajlami Mołotowa.

W wyniku zamieszek zginęło pięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

PRZECZYTAJ:

W szturmie na Kapitol brali udział Rosjanie? W sieci pojawiło się wideo z wezwaniami do szturmu na Kongres USA w języku rosyjskim

Prokuratorzy federalni wszczęli 15 spraw karnych, a 40 kolejnych zostało wniesionych do Sądu Najwyższego USA.

Wniesienie tak wielu zarzutów w zaledwie 36 godzin podkreśla agresywne podejście prokuratury.

„Będziemy agresywnie wnosić oskarżenia w tych sprawach” – powiedział Sherwin.

Przypomnijmy, 6 stycznia 2021 r., zwolennicy Donalda Trumpa zorganizowali szturm na Kapitol i przedarli się do budynku, gdzie znajduje się Kongres Stanów Zjednoczonych, próbując uniemożliwić formalności uznania Joe Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA z 3 listopada 2020 roku.

Fala protestów i zamieszek została wywołana kampanią podburzania Trumpa, który absolutnie bezpodstawnie nie uznawał wyników wyborów prezydenckich w USA.

Nawiasem mówiąc, dzisiaj Donald Trump publicznie przyznał zwycięstwo swojego przeciwnika Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA.

„W tej chwili skupiam się na zapewnieniu płynnego i uporządkowanego przekazania władzy”

– powiedział Trump.

Ponadto Trump wezwał do „uzdrowienia i pojednania” i powiedział, że kraj musi iść naprzód. Jednocześnie potępił zamieszki na Kapitolu i powiedział, że winni zostaną ukarani.

Co ciekawe, Trump złożył to oświadczenie w obliczu zarzutów dotyczących jego ewentualnej winy za podżeganie tłumu zwolenników teorii spiskowych do szturmu na Kapitol Stanów Zjednoczonych.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Imperium Kłamstw. Kreml wykorzystuje teorie spiskowe w wojnie informacyjnej przeciwko Zachodowi