Eksperci przeanalizowali reakcję rosyjskiej propagandy na wydarzenia w Waszyngtonie.

Publikowane w sieci nagrania wideo i systematyczna praca rosyjskich propagandystów relacjonujących wydarzenia wokół szturmu na Kapitol w Waszyngtonie to wskaźniki potwierdzające ingerencję Federacji Rosyjskiej w wydarzenia w Stanach Zjednoczonych.

O tym w komentarzu dla portalu Guildhall powiedział Anatolij Baronin, szef grupy analitycznej Da Vinci AG.

„Rosjanie od zawsze próbowali interweniować w protestach na terytorium obcych państw. Wystarczy przypomnieć próbę zamachu stanu w Czarnogórze, udział rosyjskich bojowników [w zamieszkach] w Katalonii oraz udział rosyjskich bojowników z Donbasu w ruchu żółtych kamizelek we Francji, więc jestem przekonany, że ta sama taktyka i interwencja rosyjskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa zostały dziś przetestowane w Stanach Zjednoczonych”

– powiedział analityk.

PRZECZYTAJ:

The Washington Post: Jeden z zatrzymanych uczestników szturmu na Kongres USA potrzebował rosyjskiego tłumacza

„Dziś mamy nagrania wideo, które potwierdzają udział Rosjan w wydarzeniach na Kapitolu, w trzech różnych odcinkach, a to tylko te, które zostały udokumentowane. Ich połączenie jest wskaźnikiem udziału Federacji Rosyjskiej. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na to, jak kanały [portalu społecznościowego] Telegram, związane z rosyjskim wywiadem wojskowym, relacjonowały wydarzenia na Kapitolu. Po pierwsze, oni zdradzili całą sieć kanałów powiązanych z wywiadem wojskowym, a nawet zauważyliśmy wiele kanałów, które wcześniej nie trafiały do ​​naszego pola widzenia. Po drugie, treść została przedstawiona w ramach strategicznych narracji rosyjskich, z wizualizacjami w postaci flagi ZSRR nad Kapitolem oraz tematyką związaną z GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej)”

– podsumował Baronin.

PRZECZYTAJ:

Kto zaatakował Kapitol?

Jak informowaliśmy wcześniej, w sieci opublikowano wideo, które może świadczyć o tym, że Rosjanie prawdopodobnie brali udział w szturmie na Kapitol i to oni przewodzili atakującym grupom protestujących. Użytkownicy sieci społycznościowych zauważyli to na Twitterze.

Nagranie zostało opublikowane na kanale YouTube BG On The Scene.

Naprzykład w jednym z fragmentów nagrania w momencie, gdy tłum wybija okna, by wejść do Kapitolu, wyraźnie słychać krzyki po rosyjsku: „No dalej, szybciej!” i „Odważniej! Odważniej!”.

Przypomnijmy, 6 stycznia 2021 r., zwolennicy Donalda Trumpa zorganizowali szturm na Kapitol i przedarli się do budynku, gdzie znajduje się Kongres Stanów Zjednoczonych, próbując uniemożliwić formalności uznania Joe Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA z 3 listopada 2020 roku.

Fala protestów i niepokojów, która zakończyła się tragicznie dla części obywateli, została wywołana kampanią podburzania Trumpa, który absolutnie bezpodstawnie nie uznał wyników wyborów prezydenckich w USA.

Podczas zamieszek na Kapitolu jedną z pięciu zabitych była kobieta – weteran Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Jagiellonia.org

ROSYJSKA WOJNA HYBRYDOWA PRZECIWKO ZACHODOWI

Moskwa podsyca kłótnie, nienawiść i zamieszki w krajach zachodnich. Kreml dokłada wszelkich starań, aby skłócić czarnoskórych i białych, republikanów i demokratów w USA, Europejczyków i Amerykanów, Polaków i Ukraińców, muzułmanów i chrześcijan, zwolenników tradycyjnych wartości i przedstawicieli LGBT, prawicę i lewicę, zwolenników w Polsce PiS-u i PO …

Rosyjskie trolle i agenci wpływów skupiają się na podsycaniu w państwach zachodnich konfliktów we wszystkich sferach: społecznej, politycznej, socjalnej, rasowej, etnicznej i religijnej. To jest wojna hybrydowa. Kreml prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Dopóki tego sobie nie uświadomimy, wszyscy będziemy marionetkami w rękach lalkarzy z Kremla, Łubianki i fabryki trolli z Olgino.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”