Według wyników „Narodowego exit poll 2019” – projektu realizowanego wspólnie przez fundację „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczerina, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii i Ukraińskie Centrum Badań Ekonomicznych i Politycznych – na godz. 18.00 zwycięzcą wyborów prezydenckich na Ukrainie został Władimir Zełenski. Uzyskał 73,2% procent głosów. Na Petro Poroszenkę zagłosowało 25,3% wyborcow.

Przy czym Zełenski pokonał swojego rywala we wszystkich regionach kraju. Na wschodzie Ukrainy za Zełenskim zagłosowało 87,7% wyborców, za Poroszenką – 11,2%; na zachodzie za Zełenskim było 57% wyborców, za Poroszenką – 41,3%; w centrum za Zełenskim – 70,3%, za Poroszenką – 28%; na południu za Zełenskim – 85,4%, za Poroszenką – 13,4%. „Narodowy exit poll 2019” realizowany jest ze środków amerykańskiego Programu wsparcia aktywności społecznej „Dołączajcie”, przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Ukrainie, Międzynarodowej Fundacji „Odrodzenie” i Ambasady Kanady na Ukrainie.

W badaniu, które zostało przeprowadzone przed lokalami wyborczymi przez 750 przedstawicieli projektu, zapytano 13686 osób.

Źrodło: Kresy.24.pl, Ukrinform

ZOBACZ TAKŻE:

Triumf Wołodymyra Zełeńskiego zwiększa ryzyko destabilizacji i porzucenia przez Ukrainę prozachodniego kursu

Maszyna rosyjskiej propagandy z pełną prędkością włączyła się w agitację na poparcie Zełeńskiego

„Prorosyjska Ukraina”. Kreml przygotowuje operację, która dla Polski będzie oznaczała katastrofę

Rosyjska FSB finansuje kampanię wyborczą Wołodymyra Zełeńskiego? Głośne oświadczenie portalu „Mirotworec”!!!

„Kijów będzie w ogniu”. Europejski dyplomata ostrzegł Zełenskiego przed niebezpieczeństwem dwustronnych negocjacji z Putinem