Siły Zbrojne Ukrainy krok po kroku zmierzają do zwycięstwa i stopniowo posuwają się w obwodzie chersońskim, wyzwalając tymczasowo okupowane terytoria – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas wieczornego wystąpienia w sobotę, 23 lipca, które było transmitowane na kanale Biura Prezydenta Ukrainy na YouTube.

„W tym dniu jest widoczne, jak posuwamy się w kierunku naszego zwycięstwa. Ono będzie! Przede wszystkim możemy teraz powiedzieć o obwodzie chersońskim”.

Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy

Przypomnijmy, wojska ukraińskie stopniowo wypierają raszystów z niektórych obszarów południowej Ukrainy. Z kolei, Ukraińska artyleria dalekiego zasięgu i MLRS HIMARS skutecznie niszczą centra logistyczne oraz magazyny broni, amunicji i paliw, a także koncentrację sił wroga na wszystkich tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy.

Co więcej, w ciągu ostatnich kilku dni Siły Zbrojne Ukrainy ostrzeliwały mosty, przez które zgrupowanie rosyjskich okupantów na prawym brzegu Dniepru otrzymuje amunicję, broń i żywność. W ten sposób Ukraińcy demonstrują, że potrafią zniszczyć logistykę prawobrzeżnego zgrupowania raszystów, odcinając linie komunikacji i odwrotu. W rezultacie zgrupowania wojsk okupacyjnych walczące w rejonach Chersonia i Krzywego Rogu mogą znaleźć się w kotle.

Co więcej, w obwodzie chersońskim 2000 raszystów już teraz znajdują się w okrążeniu operacyjnym. W trakcie kontrofensywy Siły Zbrojne Ukrainy okrążyły trzy rosyjskie batalionowe grupy taktyczne, w tym rotę czołgów i rotę sił specjalnych, stacjonujące w tymczasowo okupowanej wsi Wysokopilla. O tym jeszcze kilka dni temu poinformowało rosyjskojęzyczne wydanie The Insider, powołując się na źródła w SZU. Raszystowskie okupanci zażądały od Ukrainy „zielonego korytarza” dla kolejnego „gestu dobrej woli”.

W najbliższej przyszłości w podobnej sytuacji może znaleźć się całe prawobrzeżne zgrupowanie wojsk okupacyjnych na południu Ukrainy. Dziś, gdy Siły Zbrojne Ukrainy nie zniszczyły jeszcze całkowicie uszkodzonych mostów, rosyjscy najeźdźcy wciąż mają szansę na dobrowolne wydostanie się z okupowanego terytorium prawego brzegu Dniepru na południu Ukrainy. Po pewnym czasie mogą zostać pozbawieni takiej szansy.

PRZECZYTAJ:

Zełenski: Ukraina nie zrezygnuje ze swoich terytoriów w zamian za fałszywy „pokój”

Jak informowaliśmy wcześniej, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że pokonanie rosyjskich najeźdźców jest możliwe jeszcze w tym roku. Stwierdził, że według wojskowych ekspertów i specjalistów jest to absolutnie realistyczny plan. W rozmowie z BBC minister powiedział, że kiedy zachodni partnerzy zdali sobie sprawę, że ukraińskie zwycięstwo jest nieuchronne, wyrazili chęć stania się wspólnikami tego zwycięstwa.

Szef resortu obrony Ukrainy zaznaczył, że pod warunkiem dalszych dostaw zachodniego uzbrojenia już do końca tego roku całkiem możliwe jest wyzwolenie od najeźdźców co najmniej tych terytoriów, które Ukraina kontrolowała sprzed 23 lutego.

Reznikow podkreślił też, że pokonanie rosyjskich najeźdźców jest całkiem możliwe, „jeśli nasi partnerzy nadal będą nam pomagać, nie wątpiąc już, że pomagają zwycięzcom”, jak to było w pierwszych dniach wojny, kiedy wielu ekspertów wojskowych na Zachodzie obawiali się, że Kijów padnie w ciągu trzech dni. Ministr dodał też, że dziś partnerzy są wreszcie przekonali się w nieuchronności zwycięstwa Ukrainy.

„Dlatego teraz ważne jest, abyśmy zsynchronizowali z nimi nasze plany kontrofensywy, nie tylko z dostarczaniem broni, ale także z kontynuacją jeszcze poważniejszych sankcji [wobec Rosji]. To poważny globalny projekt”

– powiedział minister obrony Ukrainy.

PRZECZYTAJ:

„Kartagina zostanie zniszczona” – szef MON Ukrainy po spotkaniu z szefem NATO

Wcześniej, podczas wystąpienia na konferencji Forbes Ukraina „Budujemy razem” minister obrony Ukrainy oświadczył, że istnieje kilka możliwych scenariuszy zakończenia wojny na Ukrainie, jednym z nich jest rozpad Federacji Rosyjskiej na kilka różnych podmiotów. Drugi to dobrowolny odwrót i wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy (m.in. z Krymu i Donbasu), a trzeci to zwycięstwo Ukrainy na polu walki.

– Pierwszy scenariusz będzie mniej więcej taki sam, jak „good will”, „dobra wola” Rosjan, ogłoszona podczas ucieczki z obwodu kijowskiego, obwodu czernihowskiego, obwodu sumskiego i Wyspy Węży. W związku z tym myślę, że [ten scenariusz] będzie podzielony na kilka etapów: najpierw dojedziemy do linii sprzed 24 lutego br., dalej będzie rozmowa o statusie wcześniej okupowanego Doniecka, Ługańska i Krymu, ale przy stole z udziałem naszych potężnych partnerów

– powiedział Ołeksij Reznikow.

Szef ukraińskiego resortu obrony podkreślił, że na pewno nie będzie Mińska-3, nie będzie porozumień kapitulacyjnych i nikt nie będzie negocjował z lufą pistoletu przystawioną do głowy.

„Drugą opcją jest stopniowe niszczenie rosyjskich sił zbrojnych, ponieważ jest to tak naprawdę wojna zasobów przeciwko zasobom. Mają więcej ludzi, terytoriów, czołgów, samolotów itp., ale nie wszystko jest nowoczesne, wszystko jest stare, a dziś używają zasady maszynki do mielenia mięsa”

– podkreślił Reznikow, i dodał że Putin nie ceni życia swoich żołnierzy i traktuje ich jak mięso armatnie.

PRZECZYTAJ:

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Minister uważa, że realizacja drugiego scenariusza zwycięstwa Ukrainy będzie możliwa najprawdopodobniej pod koniec tego roku, a być może nawet później – na początku przyszłego.

„Trzeci [scenariusz] będzie bardziej dramatyczny dla Rosji, to rozpad Federacji Rosyjskiej, to parada suwerenności kilku różnych podmiotów: Tatarstan, Baszkiria…, [republiki narodowe] na Wschodzie itd. Na pewno zobaczymy to za naszego życia, ale to trochę długa historia”

– podsumował minister.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że militarna część wojny Rosji z Ukrainą może się zakończyć jeszcze w tym roku. W rozmowie z CNN szef państwa ukraińskiego powiedział też, że Rosja nie rezygnuje z planów zajęcia całego terytorium Ukrainy. Według niego najtrudniejsza pozostaje sytuacja w Donbasie, gdzie najeźdźcy gotowi są stracić ogromną liczbę swoich żołnierzy w celu zdobycia strategicznie nieistotnych osad i terytoriów.

Przypomnijmy, wcześniej Ołeksij Danyłow oświadczył, że „Dożyjemy czasów, gdy Federacja Rosyjska się rozpadnie, musimy jeszcze trochę poczekać i rozpocznie się proces niszczenia sztucznej formacji, którą nazywamy Federacją Rosyjską”.

Szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow też mówił o trzech możliwych scenariuszach nieuchronnej klęski Rosji, z których jeden przewiduje rozpad Federacji Rosyjskiej na kilka niepodległych państw.

Federacja Rosyjska w najbliższym czasie rozpadnie się na kilka niepodległych państw –oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika The Times.

Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent Wołodymyr Zełenski postawił przed dowództwem armii ukraińskiej zadanie wyzwolenia całej Ukrainy od rosyjskich najeźdźców – oświadczył szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Danyłoww wywiadzie udzielonym rozgłośni Radio Swoboda.

Przedtem ukraińskie media informowały, że prezydent Ukrainy wyznaczył siłom zbrojnym zadanie wyzwolenia tymczasowo okupowanego południa kraju, w szczególności obwodu chersońskiego. Z kolei szef RBNiO Daniłow postanowił wyjaśnić, że to tylko część zadania.

„Chciałbym zwrócić szczególną waszą uwagę na to, że mówimy nie tylko o obwodzie chersońskim, mówimy o deokupacji całego kraju. Kiedy prezydent wyznacza zadanie dla naszej armii, mówimy o całej Ukrainie. Oczywiście nie możemy wyzwolić wszystkich terytoriów jednocześnie, ale Naczelny Wódz wyznaczył zadanie, aby wszystkie nasze terytoria zostały wyzwolone od agresora. To tylko kwestia czasu i kolejności”

– zaznaczył Ołeksij Danyłow.

Dodał, że precyzyjne uzbrojenie z zagranicy usprawniło proces wyzwolenia tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy.

„Nie mamy ani jednego dnia bez »miłych niespodzianek« dla okupantów, gdy niszczone są ich stanowiska dowodzenia, koncentracje wojsk, magazyny broni i sprzętu. Ta broń działa bezbłędnie: dokładnie rozumie, gdzie musi uderzyć, a te strzały trafiają dokładnie tam, gdzie muszą uderzyć”

– podkreślił Daniłow.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski oraz inni przedstawiciele władz ukraińskich wielokrotnie stwierdzali, że celem Ukrainy w tej wojnie jest wyzwolenie wszystkich bez wyjątku terytoriów okupowanych od 2014 roku, w tym Krymu i Donbasu, oraz przywrócenie integralności terytorialnej w uznanych na arenie międzynarodowej granicach Ukrainy 1991-2014. To jest główny cel Sił Zbrojnych Ukrainy w tej wojnie.

„Zadaniem całej naszej armii jest wyzwolenie całego naszego terytorium. Myślę, że to jest zadanie każdego obywatela naszego państwa”

– powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przypomnijmy, wcześniej Ołeksij Danyłow oświadczył, że „Dożyjemy czasów, gdy Federacja Rosyjska się rozpadnie, musimy jeszcze trochę poczekać i rozpocznie się proces niszczenia sztucznej formacji, którą nazywamy Federacją Rosyjską”.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rosja to kolos na glinianych nogach

Putin postawił Rosję na skraju przepaści

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: