Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas dzisiejszego pobytu w obwodzie ługańskim wysłuchali sprawozdania na temat sytuacji na obszarze operacji Zjednoczonych Sił Armii Ukraińskiej. Według służby prasowej Administracji Prezydenta Ukrainy odwiedzili też Stanicę Ługańską, pozycje wojsk ukraińskich w strefie rozgraniczenia, a także odbudowywany most na linii rozgraniczenia.

„Wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem Władimir Zełenski przeszedł ostatni punkt naszych wojskowych i dotarł do zniszczonego mostu, przez który ludzie przekraczają linię rozgraniczenia, i który ma zostać odbudowany, pod warunkiem utrzymania zawieszenia broni”

– poinformowała służba prasowa.

„Chcemy odbudować ten most. Publicznie umówiłem się z naszym rządem: znajdujemy pieniądze i bardzo szybko odbudowujemy go. Dlatego jest potrzeba, aby druga strona odsunęła swoje pozycje. Jeśli to zrobią, zaczniemy budować most i zrobimy to szybko”

– zapewnił Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że podczas budowy mostu zostanie cywilom zapewniona możliwość przekraczania linii rozgraniczenia. W komunikacie jego służby prasowej poinformowano, że obaj przywódcy odwiedzili stanowisko dowództwa 8. kompanii 25. Specjalnej Brygady Wojsk Powietrzno-desantowych, gdzie przedstawiono im raport o bezpieczeństwie w obszarze operacji Zjednoczonych Sił Armii Ukraińskiej.

„Pozycje wszystkich oddziałów zostały odsunięte w głąb strefy rozgraniczenia. Dowódcy są gotowi. Nie ma w tym żadnej „zdrady” –

powiedział szef sztabu generalnego, dowódca sił zbrojnych Ukrainy Rusłan Chomczak.

Ponadto prezydent Ukrainy rozmawiał z wiceprzewodniczącym Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Markiem Etheringtonem w sprawie koordynacji wspólnych działań w regionie. Szef państwa zbadał między innymi stanowiska ukraińskiego wojska, przeniesionego w wyniku rozmnażania sił, i zapoznał się z projektami humanitarnymi w Donbasie, które są wdrażane przy wsparciu Unii Europejskiej. Przypomnijmy, w celu odbudowy mostu przez Siewierski Doniec, 26-30 czerwca nastąpiło wzajemne odsunięcie pozycji ukraińskich i „separatystów” od linii rozgraniczenia w rejonie Stanicy Ługańskiej. Operację nadzorowali przedstawiciele Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie.

Źrodło: Kresy24.pl, President.gov.ua