Prezydent USA Donald Trump skrytykował francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona za propozycję stworzenia armii europejskiej – informuje „Radio Wolna Europa”.

„Bardzo obraźliwe. Być może Europa musi najpierw zapłacić swój sprawiedliwy udział w NATO, które w dużym stopniu subsydiują Stany Zjednoczone”

– napisał Trump na Twitterze w nocy z 9 listopada po przybyciu do Francji.

Według Trumpa, Macron „zasugerował, aby Europa zbudowała swoją własną armię do obrony od Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji”.

Przypomnijmy, prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował pomysł utworzenia nowej europejskiej inicjatywy obronnej ponad rok temu. Na początku ten pomysł spotkał się ze sceptycyzmem krajów Unii Europejskiej, ale kilka dni temu inicjatywa została wsparta przez Niemcy, Belgię, Wielką Brytanię, Danię, Estonię, Holandię, Hiszpanię i Portugalię, które podjęły decyzję stworzyć w Paryżu nową międzynarodową organizację obronną pod tytułem „Europejska inicjatywa interwencyjna” (The European Intervention Initiative). Oczekuje się, że dziesiątym krajem, który przystąpi do koalicji, będzie Finlandia.

Wcześniej Prezydent Francji powiedział, że należy stworzyć wspólną armię europejską, by chronić Europę przed Rosją. „Nie będziemy w stanie bronić Europejczyków, jeśli nie stworzymy prawdziwej europejskiej armii. Mamy do czynienia z Rosją, która znajduje się w pobliżu naszych granic i zagraża nam … potrzebujemy Europy, która może się bronić, niezależnie od Stanów Zjednoczonych” – zaznaczył Emmanuel Macron.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Powstanie armia europejska. Kilka krajów europejskich stworzyły nową koalicję obronną

A tak się śmiali… Trójmorze na liście narodowych projektów priorytetowych USA. „To odpowiedź na Nord Stream 2”

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica