Wysłannik prezydenta USA do spraw konfliktu rosyjsko-ukraińskiego Kurt Volker oświadczył na Twitterze: „Konflikt we wschodniej Ukrainie to nie jest lokalne powstanie. To jest kierowany z zewnątrz konflikt i Rosja jest za niego odpowiedzialna”. Potem podczas konferencji na temat bezpieczeństwa w Kijowie pochwalił wstępnie rosyjską propozycję rozmieszczenia sił pokojowych ONZ w Donbasie, ale zaznaczył, że aby zrealizować ten plan, trzeba usunąć wiele przeszkód.

O jakie przeszkody chodzi? Pod koniec sierpnia Volker mówił na przykład, że nie da się oddzielić problemu Donbasu od problemu Krymu i integralności terytorialnej całej Ukrainy. Rosja chciałaby zaś sprowadzić negocjacje tylko do kwestii Donbasu.

Mimo różnic i twardego tonu amerykańskiego wysłannika, obie strony chcą rozmawiać. Rosyjska oficjalna agencja TASS cytowała Volkera, który powiedział, że jest gotowy spotkać się w przyszłym miesiącu z Władisławem Surkowem. Surkow, bliski współpracownik i zaufany Putina, wyznaczony został przez prezydenta Rosji do negocjowania w sprawie Ukrainy. Nie byłoby to pierwsze spotkanie obu polityków.

Ukraina chce, by siły ONZ patrolowały w zasadzie całą wschodnią Ukrainę, gdzie toczy się konflikt i gdzie stacjonują wojska „separatystów” i rosyjskie, a Rosjanie – tylko linię rozgraniczenia. Pozostaje jeszcze również kwestia, jaki mandat miałyby siły ONZ. Rosja chce, by miały ograniczony (np. do zapewniania bezpieczeństwa obserwatorom OBWE), USA i Ukraina, by jak najszerszy, obejmujący na przykład kwestię rozbrajania w tym regionie zwaśnionych stron.

Oprac. MaH, rferl.org / Kresy24.pl 

ZOBACZ TAKŻE:

Sankcje za agresję na Ukrainę przedłużone

W Pentagonie Rosja na jednej liście z terrorystami

Destabilizujące działania Rosji, jej działania na Ukrainie – nie do przyjęcia – Pence

Trump podpisał ustawę o sankcjach wobec Rosji

Amerykanie stoją ramię w ramię z sojusznikami w wolności — wiceprezydent USA

Nadszedł czas, by pokrzyżować plany Kremla – były sekretarz generalny NATO

Zachodowi należy włączyć Ukrainę do systemu bezpieczeństwa w Europie – Atlantic Council

To nie „separatyści”, ale Rosja. Departament Stanu USA oskarża Rosję o wspieranie terrorystów

Konflikt w Donbasie to akt rosyjskiej agresji – specjalny przedstawiciel USA (WIDEO)

Rosja zabijała ludzi na Ukrainie i myśleli, że za to nic nie będzie, lecz zapłata nadeszła – senator (WIDEO)

Szef Pentagonu: USA rozpatrują przekazanie Ukrainie śmiercionośnej broni

Amerykanie chcą przekazać Ukrainie broń do walki z rosyjskimi terrorystami – The Wall Street Journal