Wycofanie amerykańskich wojsk z Afganistanu było ogromnym błędem administracji prezydenta USA Joe Bidena. Ten ruch wywołał panikę i kryzys humanitarny. Co więcej, w perspektywie średnioterminowej wzmocni to pozycję Chin w regionie. Pekin już wykorzystał ten amerykański błąd i wykazuje aktywność dyplomatyczną w Afganistanie. Nie gardzą współpracą z fundamentalistycznym ugrupowaniem islamistycznym Taliban, który na Zachodzie wciąż jest uważany za terrorystyczny.

Kilka godzin po zdobyciu Kabulu przez talibów rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hua Chuning powiedziała, że ​​Pekin jest gotowy na „przyjazną współpracę z Afganistanem”, podaje Lenta.ru powołując się na agencję TASS.

Chiny obiecują pomoc talibom, którzy przejęli władzę w Afganistanie, oświadczył oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Zhao Lijian.

Zdaniem dyplomaty nowe stosunki z Afganistanem zostaną nawiązane po utworzeniu „tolerancyjnego i otwartego rządu, który adekwatnie reprezentuje interesy swojego kraju”. Nowe stosunki Chin z Afganistanem zostaną nawiązane po utworzeniu „tolerancyjnego i otwartego rządu, który odpowiednio reprezentuje interesy ich kraju”, powiedział chiński dyplomata i dodał, że chiński rząd będzie nadal wspierał wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju w państwie.

Lijian zauważył, że ChRL przyczyni się do pobudzenia rozwoju społeczno-gospodarczego Afganistanu.

Według analityków Chiny będą wspierać talibów ze względu na obecność w Afganistanie metali ziem rzadkich. Wartość afgańskich rezerw metalów ziem rzadkich w 2020 roku wahała się od jednego do trzech bilionów dolarów.

Przypomnijmy, prezydent Afganistanu Ashraf Ghani w niedzielę 15 sierpnia podał się do dymisji po tym, jak talibowie zadeklarowali kontrolę nad całym terytorium kraju. Później media doniosły, że Ghani opuścił kraj i udał się do Tadżykistanu.

Przypomnijmy, rząd afgański i bojownicy radykalnego ruchu Taliban zgodzili się na pokojowe przekazanie władzy w kraju. Talibowie obiecują, że nie przejmą władzy w Kabulu siłą.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Russkij mir”. Islamscy terroryści z ruchu Taliban zostali sfotografowani z wstążkami św. Jerzego

Islamiści z ruchu Taliban w Moskwie, czyli afgańska intryga Kremla

Pompeo ostrzegł Rosję: zmowa z Talibami przeciwko żołnierzom USA jest nie do przyjęcia – „New York Times”

GRU płaciło za zabijanie Amerykanów? Rosyjska gra z talibami – Warsaw Institute