Władimir Putin w poniedziałek przyjechał na okupowany przez Rosję ukraiński Krym. „Odpowie za zajęcie półwyspu przed trybunałem międzynarodowym” – oświadczył na Facebooku przewodniczący samorządu Tatarów krymskich, Medżlisu, Refat Czubarow.

„Przestępcę zawsze ciągnie do miejsca przestępstwa. (…) Międzynarodowy zbrodniarz, złodziej i bandyta Putin będzie (…) chodził po mojej ziemi, po której ja sam nie mogę stąpać od 1716 dni”.

Refat Czubarow

Przewodniczący Medżlisu Tatarów krymskich

Czubarow, który jest także członkiem ukraińskiego parlamentu stwierdził, że rosyjski prezydent, który w poniedziałek wraz ze swoimi zwolennikami będzie cieszył się ze „zjednoczenia” Krymu z Rosją, „będzie przeklinany w tysiącach krymskich rodzin”.

W ocenie polityka pięcioletnia obecność Rosji na Krymie przyniosła półwyspowi i jego mieszkańcom jedynie problemy.

„Dziesiątki porwanych i zabitych Tatarów krymskich i Ukraińców, celowe niszczenie zabytków, usuwanie miejscowej ludności (…) poza granice Krymu, militaryzacja półwyspu, której towarzyszy niszczenie unikalnych obiektów przyrody i ekologiczne zanieczyszczenie Krymu to tylko garstka argumentów, które bez wątpienia doprowadzą Putina na ławę oskarżonych przed trybunałem międzynarodowym”

– oświadczył Czubarow.

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja musi zwrócić Krym Ukrainie – Departament Stanu USA

Krym to Ukraina! NATO wspiera ukraińską suwerenność i integralność i potępia agresję Rosji

Oświadczenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa w związku z piątą rocznicą aneksji Krymu i Sewastopola

Zamrożone konflikty w strefie postsowieckiej wyzwaniem dla bezpieczeństwa w Europie – raport specjalny think tanku Warsaw Institute