Sekretarz stanu USA Mikel Pompeo wydał specjalne oświadczenie na 5. rocznicę rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę.

„Świat nie zapomniał cynicznych kłamstw Rosji używanych do usprawiedliwienia swojej agresji i zamaskowania prób aneksji ukraińskiego terytorium. Użycie przez Rosję siły przeciwko pokojowo nastawionemu sąsiadowi nie może być tolerowane przez poważne kraje. Stany Zjednoczone potwierdzają swoje niezachwiane stanowisko: Krym to Ukraina i musi zostać zwrócony pod ukraińską kontrolę”.

Michael Richard „Mike” Pompeo

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych

„Stany Zjednoczone wzywają Rosję do uwolnienia wszystkich Ukraińców, także członków społeczności Tatarów krymskich uwięzionych w odwecie za pokojowy opór. Chodzi o Ołeha Sencowa, Ołeksandra Kołczenko, Wołodymyra Bałucha, Rusłana Zejtullajewa i około 70 innych. Wzywamy Rosji do natychmiastowego zaprzestania nadużyć, zakończenia okupacji Krymu, a tymczasem przestrzegania swoich zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, w tym także prawa dotyczącego okupacji”

– napisał dalej Pompeo.

Pompeo nie pozostawił wątpliwości, że sankcje amerykańskie wobec Rosji będą obowiązywać tak długo jak nie odda Krymu i nie zacznie w pełni przestrzegać porozumień mińskich dotyczących Donbasu.

Źrodło: Kresy24.pl, state.gov