NATO powinno mieć drzwi otwarte dla Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Macedonii Północnej, bo to zachęca do współdziałania i reform – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie konferencji prezydentów państw tzw. Bukareszteńskiej Dziesiątki.

Prezydent w trakcie konferencji pytany był m.in. o rozszerzenie Sojuszu.

„Mówiłem o tym, nie tylko ja, w kontekście Macedonii Północnej, mówiliśmy o tym także w kontekście przyszłości Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, bo ja uważam, że Sojusz powinien mieć dla tych państw drzwi otwarte, bo to zachęca do współdziałania, do reform w krajach i taka powinna być nasza polityka, że powinniśmy bezpieczeństwo nieść jak najszerzej”.

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

„Dzisiaj najważniejszym problemem jest powrót imperialnych ambicji Rosji, który jest faktem i wobec którego musimy w sposób odpowiedni reagować”

– dodał.

Jednocześnie Andrzej Duda podkreślił, że bardzo cieszy się, iż Polska oraz inne kraje Europy potrafią tworzyć kolejne inicjatywy zbiżające ze sobą kraje regionu.

„Widać, że jesteśmy pewną całością, widać, że jesteśmy wzajemnie na siebie otwarci, a przede wszystkim jesteśmy otwarci na wzajemne potrzeby i to jest dzisiaj istota współpracy. Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy silni. To właśnie ta nasza wspólnota gwarantuje bezpieczeństwo i ogromnie cieszę się, że po raz kolejny dzisiaj to zademonstrowaliśmy”

– podkreślił prezydent.

Źródło: wPolityce.pl, Fronda.pl