W wyniku operacji specjalnej wojska azerbejdżańskie przejęły kontrolę nad szczytem Murov, który należy do pasma górskiego Murovdağ w Małym Kaukazie. To ważne ze strategicznego punktu widzenia osiągnięcie, gdyż w ten sposób Azerbejdżan w pełni kontroluje korytarz między Armenią a Górskim Karabachem. O tym poinformowało Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu, podaje agencja Interfax.

„Walki wciąż trwają” – informuje Ministerstwo Obrony.

Według resortu obrony, dzięki kontroli nad Górą Murov, siły zbrojne Azerbejdżanu będą w stanie zablokować transport sprzętu wojskowego z Armenii do Górskiego Karabachu.

Eskalacja konfliktu karabaskiego nastąpiła dziś rano, gdy Armenia ostrzelała wsie na linii frontu. W odpowiedzi na tę prowokację, Baku rozpoczęło operację wojskową mającą na celu wyzwolenie uznanych na arenie międzynarodowej terytoriów Azerbejdżanu czasowo okupowanych przez Armenię.

Wojna między Armenią a Azerbejdżanem o Karabach trwa od ponad 30 lat. Ta wojna jest uważana za zamrożoną, ale konflikt sporadycznie wybucha i gaśnie. Traktat pokojowy między krajami nigdy nie został podpisany. Turcja wspiera Azerbejdżan. Armenia jest uważana za satelitę Rosji. Wymowny jest fakt, że wojna wybuchła podczas zakrojonych na szeroką skalę rosyjskich ćwiczeń wojskowych Kaukaz 2020, w których aktywnie uczestniczą sojusznicy Moskwy – Armeńskie Siły Zbrojne.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Wybuchła nowa wojna o Górski Karabach! To jest wojna zastępcza między Rosją a Turcją na Kaukazie