Radio Wolna Europa poinformowało, że Rosja chce wydawać paszporty potomkom obywateli dawnego Imperium Rosyjskiego. Autorami tego projektu ustawy są m.in. Konstantin Zatulin i Natalja Pokłońska, była prokurator anektowanego Krymu. RWE podaje, że ten kontrowersyjny pomysł stwarza okazję do wtrącania się Rosji w sprawy jej sąsiadów a – w późniejszym terminie – nawet do aneksji państw.

Według nowych przepisów, o nadanie rosyjskiego obywatelstwa będą mogli ubiegać się mieszkańcy dzisiejszej Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji czy Kazachstanu, ale również obywatele krajów bałtyckich, Polski i Finlandii, które w przeszłości leżały w granicach carskiej Rosji.

Radio Wolna Europa zaznacza, że inicjatywa, która pojawiła się w Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej stwarza Putinowi możliwość wtrącania się w sprawy rosyjskich sąsiadów pod pretekstem „ochrony obywateli”. Uzasadniają te podejrzenia przykładami z 2008 roku, kiedy to wybuchła wojna rosyjsko-gruzińska – więszkosć mieszkańców Abchazji i Osetii Południowej posiadała rosyjskie paszporty.

Rozgłośnia apeluje o przyjżenie się sprawie i anonsuje, że Rojsa w ten sposób stara się wybudować dawne imperium.

Jagiellonia.org / Telewizjarepublika.pl / RFE / DoRzeczy.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow?

Dugin: Rosyjski car powinien stać się carem ogólnoeuropejskim [WIDEO]

Żyrinowski: Trzeba domagać się, aby Polska mówiła po rosyjsku (wideo)

Polska ‚wróci’ w skład Rosji – zapewnia rosyjski polityk

Pułapka Dmowskiego

Ruskie idą. Сo grozi światu?

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Wróg u bram