Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska opublikowała na Facebooku Apel w obronie Ihora Mazura, weterana wojen z Rosją w Donbasie, Gruzji i Czeczenii, zatrzymanego na przejściu granicznym Dorohusk w Polsce na podstawie listu gończego Interpolu wystawionego przez Federację Rosyjską.

Przyjaciele,
Apeluję o spokój i rozwagę. Zatrzymanie na polskiej granicy Ihora Mazura jest wyłącznie technicznym wypełnieniem przez Rzeczpospolitą międzynarodowych umów i zobowiązań. Odważny aktywista obywatelski i weteran wojny w Donbasie, Gruzji i Czeczenii padł ofiarą działań sąsiadów ze Wschodu. Został wpisany przez służby rosyjskie do rejestru zatrzymań Interpolu. To jawny przyklad wykorzystywania przez Kreml instytucji prawa międzynarodowego do politycznej zemsty. Nie możemy dać się sprowokować. Nie możemy być aktorami w rosyjskim scenariuszu.

Polska postąpiła tak jak powinna. Zatrzymała osobę figurującą w rejestrze. Ale po to, by wyjaśnić sytuację. Wiele już wiemy. I zapewniam, ze droga do Rosji nie jest otwarta. Polskie władze i sądy drobiazgowo zbadają sprawę, a ja ze swej strony służę pomocą i poręczeniem niewinnosci Ihora Mazura wobec rosyjskich oskarżeń.

Małgorzata Gosiewska
Wicemarszałek Sejmu RP

PRZECZYTAJ:

Ihor Mazur: „Kiedy my – Polacy i Ukraińcy – jesteśmy razem, to stanowimy siłę!”

Rafał Dzięciołowski: Ihor Mazur powinien zostać wypuszczony i przeproszony

W obronie Ihora MazuraPrzyjaciele,Apeluję o spokój i rozwagę. Zatrzymanie na polskiej granicy Ihora Mazura jest…

Gepostet von Małgorzata Maria Gosiewska am Samstag, 9. November 2019

Źrodło: Facebook