Wielu europejskich polityków wciąż naiwnie wierzy w możliwość „stopniowej normalizacji” stosunków z Rosją. Te iluzje są bardzo niebezpieczne, gdyż Moskwa rzuciła wyzwanie samemu istnieniu cywilizacji europejskiej. Dla Moskwy dyplomacja zawsze była i będzie narzędziem manipulacji, oszustwa i uśpienia czujności przeciwnika. Jak to wyraził kiedyś Bismarck „Umowa z Rosją nie jest warta papieru, na którym ją spisano”. Wszelkie „resety”, normalizacje i ocieplenia stosunków z Rosją będą tymczasowe. Moskwa nigdy nie porzuca swoich niezdrowych ambicji i irracjonalnych roszczeń.

Nie trzeba się łudzić, że Rosjanie się zmienili, niestety barbarzyńska, niewolnicza, a jednocześnie tyraniczna mentalność Rosjan pozostaje niezmienna przez wiele stuleci i do dziś.

Polecamy uwadze naszych czytelników Raport Rafaela Barberiniego na temat spraw Moskwy, wystosowany dla hrabiego Nugaroli d’Anversa, 16 października 1565 r.

Znalazłem w tym kraju ludzi wyjątkowo zachłannych i pozbawionych skrupułów … I jest oczywiste, że Moskale są bardzo podatne na zło. Wszyscy są wielkimi oszustami, jeśli mają możliwość w jakiś sposób mydlić oczy w tajemnicy; dlatego należy zachować szczególną ostrożność w umowach z nimi. Ci, którzy z nimi handlują, muszą zawsze być bardzo uważni i czujni, zwłaszcza nie warto ufać im ślepo; ponieważ słowami udają, że są uczciwi, ale w rzeczywistości są nikczemni i bardzo dobrze wiedzą jak używać dobrodusznej postawy, by ukrywać swoje podstępne zamiary przy pomocy fałszywych dowodów.

Co więcej, są świetnymi mistrzami oszustwa i podrabiania towarów, a dzięki specjalnej sztuce mogą zabarwić soboli, aby sprzedawać je drożej lub pokazać jedną rzecz na sprzedaż, a ty zaczynasz z nimi targować się o cenę, i [na pierwszy rzut oka] wydaje się, że nie chcą oni nawet słyszeć o obniżaniu ceny; ale tymczasem nie zauważysz, jak potajemnie wymienili towar i zwrócili ci inny, co jest gorszy, a następnie zgodzają się sprzedać go taniej …

Jeśli chodzi o sprawiedliwość, sąd podejmuje decyzje miłe dla władcy; dlatego często zdarza się, że jedna osoba za drobne niewłaściwe postępowanie zostanie rozerwana na strzępy przez niedźwiedzie, a cała go własność zostanie mu skonfiskowana, podczas gdy drugi, nawet bardziej winny, nie jest nawet wspomniany! …

Jeśli jednak jeden z ich urzędników udzieli jakiegoś miłosierdzia lub ochrony drugiemu, który ma niższą rangę, wówczas ten klęka i obiema dłońmi dotykając podłogi uderza czołem o ziemię. Ci, którzy składają petycje, robią to samo, dlatego większość z nich ma modzele na głowach; ponieważ im jest zwyczajowo, że im bardziej uderzają głową o ziemię, tym bardziej przestrzegają ceremonii i tradycji!

Książę moskiewski nakazuje batożyć, rozciągając na ziemi, nawet swoich najszlachetniejszych bojarów. Tak więc, tam prawie nie ma urzędnika, który przynajmniej raz w życiu nie został smagany; ale nie martwią się o honor i bardziej odczuwają się biczowanymi niż wiedzą, czym jest wstyd.

Więc ludzie strasznie boją się swojego władcy i są mu znacznie bardziej podporządkowani, niż gdziekolwiek indziej inne narody poddają się swoim panom. I ten strach tak na nich wpływa, że nawet boją się pokazać swoją własność; znam nawet tych, którzy mają dość pieniędzy, ale zawsze bardzo źle się ubierają i chowają pieniądze, listy i inne rzeczy w domu jednego z zagranicznych przyjaciół, nie ufając ani matce, ani bratu!

ZOBACZ TAKŻE:

Rosyjski profesor: Rosja jest następcą Złotej Ordy

Jewgienij Zamiatin: My, Rosjanie, wybraliśmy szczęście bez wolności

Ruś Kijowska to Ukraina, a Rosja to Moskowia.Ukraiński polityk zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę