„Te dwa tomy są nieocenionym skarbem dla Kościoła, dlatego że pokazują wysiłek, który był kiedyś obecny, a zupełnie został zapomniany” – powiedział Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zachęcając do lektury książki pt. „Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy” o polskich duchownych ratujących Żydów w czasie wojny. Publikacja jest dostępna online: https://bit.ly/3TzWRaH

Abp Gądecki podziękował autorom książki Ryszardowi Tyndorfowi i ks. prof. Zygmuntowi Zielińskiemu za przypomnienie historii wielu ludzi, którzy oddali życie ratując Żydów. Wyraził wdzięczność Centrum Heschela KUL za wkład w wydanie i promocję tego dzieła. Podkreślił znaczenie i unikatowy charakter tej publikacji.

Metropolita poznański zaznaczył, że publikacja ta jest przełomowa, ponieważ ukazała się w języku angielskim i dzięki temu może dotrzeć do ludzi na całym świecie. „Nie ma żadnej przeszkody, aby ta książka rozeszła się na cały świat i była pomocą dla tych wszystkich, którzy prowadzą badania naukowe na temat czasu wojny i Holokaustu” – powiedział.

Dwutomowa praca ukazała się nakładem Wydawnictwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dzięki zaangażowaniu Centrum Heschela KUL. Zbiera notacje o tym, jak duchowni Kościoła katolickiego ratowali Żydów w czasie II wojny światowej na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Gromadzi świadectwa ocalonych Żydów i Polaków, którzy udzielali im pomocy. Historie te są uzupełnione dokumentami kościelnymi. To pierwsza anglojęzyczna monografia poświęcona temu zagadnieniu. Jej dodatkowym atutem jest indeks osób i miejscowości, który pozwala łatwiej zidentyfikować interesujące czytelnika dane.

Z szacunków autorów wynika, że schronienia Żydom w Polsce udzielało prawie 100 zakonów. Prześladowani przez Niemców otrzymali pomoc w 450 klasztorach żeńskich i 85 męskich. Żydów ratowali także księża diecezjalni. Zebrane świadectwa potwierdzają zaangażowanie ponad 700 polskich duchownych z 580 miejscowości.

Książka jest owocem wieloletnich badań prowadzonych przez autorów. Ks. prof. Zygmunt Zieliński jest wybitnym historykiem, emerytowanym profesorem KUL w dziedzinie nauk teologicznych, publicystą. Specjalizuje się w historii Kościoła katolickiego w XIX i XX w. Ryszard Tyndorf jest prawnikiem i dokumentalistą. Od wielu lat zajmuje się kwestiami dotyczącymi postaw ludzi Kościoła katolickiego wobec Żydów. Na stałe mieszka w Kanadzie.

Centrum Heschela KUL to jednostka naukowa, edukacyjna i kulturalna, której celem jest pogłębienie relacji katolicko-żydowskich na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury w wymiarze międzynarodowym.

Centrum Heschela KUL

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: