Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu. Będziemy też nadal wspierać demokratyczną Białoruś. Ukraina nigdy nie była i nigdy nie będzie sama w swojej walce. Bo Ukraińcy walczą za nas wszystkich. Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść znacznie dalej – oświadczył prezydent RP Andrzej Duda podczas II Szczytu dla Demokracji.

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP PODCZAS II SZCZYTU DLA DEMOKRACJI

Panie Prezydencie!
Przywódcy demokratycznego świata!
Panie i Panowie!

Podczas I Szczytu dla Demokracji mówiłem o sytuacji na Białorusi pod rządami Łukaszenki i o tłumieniu demokratycznej opozycji.

Kolejne miesiące przyniosły operację hybrydową – kryzys migracyjny na wschodniej granicy Polski – zorganizowaną przez Mińsk przy wsparciu Kremla. Było to preludium do niesprowokowanego ataku na Ukrainę.

Rosyjska wojna przeciw Ukrainie ujawniła prawdziwe oblicze reżimu Putina – okrucieństwo i brutalność wobec ukraińskiej ludności cywilnej. Próbę eliminacji całego narodu. Kryzys gospodarczy, energetyczny i żywnościowy pojawiający się na całym świecie w wyniku działań Rosji.

Ukraińcy dzielnie stawiają opór rosyjskim atakom.

Jestem dumny, że Polacy i inne narody udzieliły Ukraińcom silnego wsparcia, bo wolny i demokratyczny świat to nie teoretyczna koncepcja, ale prawdziwa wspólnota wartości.

Panie i Panowie!

Wiodąca rola Polski w odpowiedzi na rosyjską inwazję była bezprecedensowa. Jako jedni z pierwszych apelowaliśmy o wysłanie na Ukrainę pomocy – w tym wojskowej – potrzebnej do walki z rosyjskim agresorem i o nałożenie na Rosję surowych sankcji.

Od początku inwazji Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj europejski. Nie w obozach dla uchodźców, ale w naszych domach. Dziś w Polsce mieszka ponad 3,5 miliona Ukraińców.

Z danych OECD wynika, że w ubiegłym roku Polska wydała na pomoc humanitarną dla Ukrainy ponad 9 miliardów dolarów – 1,5 procenta swojego PKB. Pełnimy również funkcję hubu logistycznego dla transferów pomocy z innych krajów.

Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu. Będziemy też nadal wspierać demokratyczną Białoruś.

Ukraina nigdy nie była i nigdy nie będzie sama w swojej walce. Bo Ukraińcy walczą za nas wszystkich.

Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść znacznie dalej.

Dziękuję.

Źródło: Prezydent.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Putin marzy o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Patruszew zdradził plany kremlowskiej kliki – marzą o podboju całej Europy

Putin planował atak na Polskę i państwa bałtyckie, Ukraina pokrzyżowała te plany

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ DLA UKRAINY, POLSKI I EUROPY PRZYGOTOWYWAŁA ROSJA?
Zobacz nasz film „Wojna na Ukrainie. Plan ludobójstwa zatwierdził osobiście Putin”

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: