W MSZ w Kijowie odbyło się we wtorek (7 lutego) spotkanie ukraińskich członków dwustronnej platformy Ukraińsko-Polskiego Forum Partnerstwa. Podczas spotkania, które prowadził minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, wybrano przewodniczącego ukraińskiej części Forum. Został nim publicysta i komentator polityczny Witalij Portnikow.

„Naszym głównym zadaniem jest pielęgnowanie tego, co osiągnęliśmy we wzajemnych relacjach w okresie wspólnej, postkomunistycznej wolności, oraz rozwiązywanie skomplikowanych problemów, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, a których jednak nie możemy też określić jako nowe” – powiedział Portnikow Polskiej Agencji Prasowej.

W jego przekonaniu Ukraina i Polska są częścią wspólnej przestrzeni cywilizacyjnej, historii, kultury i wspólnej walki przeciwko imperialistycznym ambicjom swoich sąsiadów, dlatego potrzebują siebie nawzajem. Ukraińcy i Polacy powinni zatem przede wszystkim prowadzić dialog – w sprawach, które ich jednoczą i tych, które wciąż dzielą.

Portnikow ocenił, że w stosunku Ukraińców do Ukraińskiej Powstańczej Armiii i Stepana Bandery jest „wyłącznie treść antyimperialistyczna”, nie ma zaś niczego antypolskiego. „Oczywiście, historia UPA i postać Bandery są związane ze sprzeciwem wobec państwa polskiego, ale powinniśmy też znać przyczyny obecnego zainteresowania Ukraińców tym ruchem i tą osobą – powiedział dodając: Dobrze byłoby, gdyby Polacy też to zrozumieli i sobie z tym poradzili”.

Według Portnikowa obecna pamięć narodowa Ukrainy „jest fortecą, która ochrania samą Polskę”, a Polska może się czuć bezpieczna „do czasu, gdy Ukraina może sprzeciwiać się imperialnej agresji” Rosji.

„W obecnej sytuacji, kiedy stosunek głównych graczy światowych wobec NATO i UE jest zupełnie inny niż choćby rok temu, Warszawa powinna zrozumieć, że to nie Waszyngton, nie NATO i nie solidarność euroatlantycka, lecz Ukraina broni bezpieczeństwa i przyszłości Polski” – podkreślił Portnikow w rozmowie z PAP.

Prace polskiej części Forum Partnerstwa z Ukrainą zostały zainaugurowane w styczniu przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. W skład Forum weszli po stronie polskiej m.in. dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie Adam Eberhardt, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy Zygmunt Berdychowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski, prezes IPN Jarosław Szarek i prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie Piotr Ciarkowski. Członkami Forum zostali również m.in. Maria Przełomiec, Krzysztof Stanowski, Aleksandra Hnatiuk, prof. Grzegorz Motyka oraz prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Przewodniczącym Forum jest Jan Malicki – kierownik Studium Europy Wschodniej UW.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl / Dzieje.pl (PAP)

ZOBACZ TAKŻE:

Wróg u bram

Ukraina broni Europę przed wojną

https://jagiellonia.org/wojna-przeciw-polsce-trwa-polsko-obudz-sie-2/

Na celowniku Kremla

Po Ukrainie, Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Od Czyngischana do Putina

Ruskie idą. Сo grozi światu?