Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o ingerencję w wewnętrzne sprawy państw bałkańskich, w tym w sprawy Grecji i Macedonii – podaje Ukrinform.

„Nie jest tajemnicą, że Rosja jest przeciwna realizacji porozumienia podpisanego między Atenami i Skopje w celu zmiany nazwy Macedonii, i nikt nie wątpi, że Federacja Rosyjska dołoży wszelkich starań, aby jej własne interesy stały się ważniejsze niż interesy Macedonii, próbując uniemożliwić realizację porozumienia między Grecją a Macedonią”

– powiedział John J. Sullivan, zastępca sekretarza stanu USA podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Macedonii Zoranem Zaewym.

Przypomnijmy, 30 września w Macedonii odbyło się referendum, podczas którego podniesiono kwestię zmiany nazwy kraju. Oficjalna frekwencja wyniosła tylko 36 proc. wyborców, w związku z tym wola obywateli została uznana za nieważną. Jednocześnie 90 procent osób, które przybyły do lokali wyborczych, poparło pomysł zmiany nazwy kraju.

Aby odblokować negocjacje w sprawie członkostwa w UE, Macedonia podpisała umowę z Grecją, która wymaga zmiany nazwy kraju. NATO także wymaga od Macedonii rozwiązania sporu z Grecją, aby Macedonia mogła stać się członkiem sojuszu.

Z kolei Rosja pod każdym względem utrudnia rozwój struktur euroatlantyckich i dokłada wszelkich starań, aby spór między Macedonią a Grecją trwał jak najdłużej. Ponadto, po nieudanej próbie zamachu stanu w Czarnogórze, Rosja aktywnie próbuje rozpalić tlący się konflikt między Serbami, Chorwatami i muzułmanami w Bośni i Hercegowinie, a także wzniecić nowy konflikt między Serbią a Kosowem.

Podsumowując należy podkreślić, że wojny w Syrii i na Ukrainie, uporczywe próby prowokowania konfliktów między Ukraińcami, Polakami, Węgrami i Rumunami, wzniecanie konfliktów na Bałkanach, a także nasilająca się wojna informacyjna przeciwko Polsce, krajom UE i USA są to przejawy globalnej pełzającej rosyjskiej wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi i jednocześnie przeciwko każdemu poszczególnemu narodowi należącemu do kręgu cywilizacji euroatlantyckiej.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rosja podkopuje Bałkany. NATO straciło czujność w regionie

Niebezpieczne serbskie związki polskich pseudonarodowców

NATO przyznało, że Rosja prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi

Kreml od 12-14 lat prowadzi nową zimną wojnę przeciwko Zachodowi – amerykański dyplomata