„Urzędnicy resortu obrony USA poinformowali, że podczas dużych ćwiczeń wojskowych, zaplanowanych przez Moskwę na lato bieżącego roku, siły zbrojne USA zwiększą swe możliwości w zakresie monitorowania ruchu wojsk rosyjskich w pobliżu krajów bałtyckich”, – pisze dziennikarz The Washington Post Thomas Gibbons Neff.

„W przededniu ćwiczeń – w sierpniu i wrześniu – USA wprowadzą okręty wojenne do Morza Bałtyckiego, zajmą się patrolowaniem powietrznym, które prowadzi w regionie NATO”, – pisze czasopismo, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników, którzy chcieli pozostać anonimowi.

„Rosyjskie ćwiczenia „Zapad” odbywają się raz na cztery lata, w tym roku będą miały miejsce na zachodzie Rosji, na Białorusi i w rosyjskiej enklawie – obwodzie kaliningradzkim. Urzędnicy powiedzieli, że wg szacunków armii USA, w ćwiczeniach mogą wziąć udział od 70 do 100 tysięcy rosyjskich wojskowych. Dodali również, że rosyjskie siły zbrojne, prawdopodobnie, skorzystają z tej szansy, aby wymienić niektóre maszyny wojskowe, permanentnie umieszczone w regionie. Urzędnicy konkretnie powiedzieli, że oczekują permanentnej wymiany rosyjskiej obrony rakietowej w obwodzie kaliningradzkim – ulokowanie kompleksów rakietowych „Iskander”, zdolnych do przenoszenia broni jądrowej”, – pisze gazeta.

„Wg urzędników, kilka państw regionu jako odpowiedź rozpatrują ulokowanie dodatkowych lądowych środków obrony przeciwlotniczej. Źródła dodały, że w czasie ćwiczeń „Zapad”, jeżeli powstanie potrzeba, USA mogą również ulokować baterie rakiet „ziemia-powietrze” Patriot, zdolnych do zwalczania statków powietrznych i pocisków balistycznych”, – pisze gazeta.

„Ulokujemy tutaj każdy niezbędny potencjał”, – oświadczył minister obrony USA James Mattis podczas wizyty na Litwie.

„Mattis powiedział, że „nie ma zaniepokojenia” w powodu zbliżających się ćwiczeń „Zapad”. Dodał również, że są to rutynowe ćwiczenia i spodziewa się, że „pozostaną rutynowymi”, – pisze gazeta.

Jagiellonia.org / The Washington Post

ZOBACZ TAKŻE:

W Pentagonie Rosja na jednej liście z terrorystami

Szef FBI przyznał, że „Rosja jest największym zagrożeniem dla każdego narodu na Ziemi”

USA będą stanowczo reagować na agresję Kremla na Ukrainie

O zgodzie pomiędzy USA a Federacją Rosyjską nie ma nawet mowy

Siły Sojusznicze w Polsce

Dr Jerzy Targalski: Putin testuje Trumpa

USA atakują bazę w Syrii (WIDEO)

Trump znów upokorzył Putina. W państwach bałtyckich będą amerykańskie rakiety!