Rosyjski wywiad wojskowy prowadzi brutalną kampanię hakerską, aby zaszkodzić firmom i łamać usługi w chmurze na całym świecie – czytamy wspólnym oświadczeniu USA i Wielkiej Brytanii opublikowanym 1 lipca – informuje rządowa rozgłośnia Stanów Zjednoczonych Voice of America.

Ataki zostały wymierzone w setki firm w Stanach Zjednoczonych, Europie i na całym świecie, w tym struktury rządowe, wojskowe, obronnościowe, energetyczne, zakłady edukacji, transport, firmy prawnicze, media, partie polityczne oraz think tanki, National Security Agency USA, FBI i Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (National Cyber Security Centre – NCSC) Wielkiej Brytanii. Według brytyjskich i amerykańskich instytucji ataki z dużym prawdopodobieństwem trwają do dziś.

Aby uzyskać dane logowania do sieci, hakerzy często wykorzystywali techniki „brutalnej siły” (brute force) i podejmowali liczne próby odgadnięcia loginu, często w połączeniu z informacjami uzyskanymi w wyniku przecieków, a także próbowali możliwych kombinacji haseł. Jednocześnie hakerzy próbowali ukryć pochodzenie swoich ataków za pomocą VPN i TOR.

W celu obrony przed takimi atakami urzędnicy państwowi w szczególności zalecają stosowanie identyfikacji wieloczynnikowej, której nie można przewidzieć za pomocą technik brute force.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Wojna hybrydowa. Atak hakerski na skrzynkę mailową Michała Dworczyka. Jest oświadczenie szefa KPRM

Wojna hybrydowa. Atak cybernetyczny na polskich polityków i urzędników był kierowany z Federacji Rosyjskiej – Mateusz Morawiecki

Uwaga! Rząd ostrzega – Polska stanie się celem bezprecedensowego ataku dezinformacyjnego