Na kierunku charkowskim Siły Zbrojne Ukrainy zdobyły wiele trofeów, wśród których są nie tylko czołgi, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty i ogromna ilość amunicji. Wśród modeli porzuconego sprzętu znajdują się też egzemplarze unikatowe. O tym w komentarzu dla programu TSN.ua powiedział ekspert wojskowy Petro Czernyk.

Według szacunków z otwartych źródeł, tylko w jednym miejscu, z którego w panice uciekli putinowscy raszyści, porzucono od 100 do 200 jednostek sprzętu wojskowego. A to tylko jedna z lokalizacji, w których znajdował się sprzęt porzucony przez najeźdźców.

– Wśród tego sprzętu są systemy do ustawiania zakłóceń radiowych, które nie są dostępne na Ukrainie. Jest też [kontrbateryjny radar rozpoznania artyleryjskiego] „Zoopark-1”

– powiedział Czernyk.

To system kontrbateryjny, który pomaga pozyskiwać informacje o lokalizacji salw artyleryjskich. Przed nami pojedynki artyleryjskie, więc ta technika na pewno się przyda. Większość trofeów to czołgi, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty, ogromna ilość amunicji. Wszystko, co przyda się w walce z wrogiem. To znacznie uzupełni nasze jednostki. Jest interesujący szczegół, że już „zdobyliśmy” więcej sprzętu niż dostarczyli nam nasi partnerzy – zaznaczył ukraiński ekspert wojskowy.

Przypomnijmy, system „Zoopark-1” to samobieżny radar kontrbateryjny opracowany dla Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. To mobilny radar z pasywnym szykiem antenowym ze skanowaniem elektronicznym. Jego zadaniem jest pozyskiwanie informacji o lokalizacji nieprzyjacielskich środków ogniowych dla własnej artylerii.

Jagiellonia.org

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: