– Najprawdopodobniej przeniesiemy wojska z Niemiec do Polski – powiedział prezydent Donald Trump po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Białym Domu. Z kolei Andrzej Duda podkreślił: „Czy jestem gotów, aby Polska przyjęła więcej amerykańskich żołnierzy? Tak jestem gotów”.

Czy wojska zostaną wysłane z Niemiec do Polski? – takie pytanie padło podczas konferencji prasowej Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w Białym Domu.

„Na samym początku chcę zaznaczyć, że Polska jest jednym z niewielu krajów, które spełniają obietnice w ramach sojuszu północnoatlantyckiego”

– powiedział Trump, zwracając uwagę na „warunki finansowe”.

Po czym padły ważne słowa o wzmocnieniu wsparcia militarnego dla Polski.

„Najprawdopodobniej przeniesiemy wojska z Niemiec do Polski. Niemcy płacą zarówno ułamek tego, co powinni płacić. To ogromny zawód, dlatego zmniejszymy ten kontyngent w Niemczech. Niektórzy wrócą do USA, niektórzy do innych krajów, a Polska będzie jednym z krajów do których żołnierze trafią”

– zapewnił Trump.

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że Polska jest gotowa do tego, by przyjąć więcej amerykańskich żołnierzy.

„Nie miałbym śmiałości powiedzieć prezydentowi USA, gdzie ma wysłać swoich żołnierzy, to decyzja niezwykle odpowiedzialna. Zwróciłem się do pana prezydenta żeby z Europy sił amerykańskich nie wycofywał, bo bezpieczeństwo Europy jest dla mnie bardzo ważne. Czy jestem gotów, aby Polska przyjęła więcej amerykańskich żołnierzy? Tak jestem gotów. Rosja napadła na Ukrainę, wcześniej napadła na Gruzję. 2014 rok to był rok wielkich obaw”

– przypomniał. I w związku z tym dodał:

„Obecność sojusznicza jest dla nas niezwykle istotna”.

Na koniec Donald Trump powrócił do relacji amerykańsko-rosyjskich.

„Rok 2014 to był rok, w którym Rosja miała skrajnie dobre relacje z USA. Prezydent Obama i Joe Biden mieli bardzo dobre relacje z Rosją, ale tak nie będzie w przypadku naszej administracji”

– powiedział.

Źródło: Niezalezna.pl