„Mamy zupełnie kluczowe decyzje dotyczące obronności Polski. Przeniesienie dowództwa dywizji oznacza, że duża jednostka jest już zakotwiczona w Polsce i nadzieje Rosji na to, że Polska wróci do rosyjskiej strefy wpływów albo będzie w szarej strefie, w której będą się Rosjanie przeciągać z Niemcami Polską, mogą odejść w niepamięć” – tak w radiowej Jedynce podpisanie deklaracji w zakresie obronności przez prezydentów Polski i USA ocenił dzisiaj redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz, informuje portal Niezalezna.

Jak wynika z podpisanej przez prezydentów Polski i Stanów Zjednocznych w minionym tygodniu w Waszyngtonie deklaracji, USA planują zwiększyć w najbliższej przyszłości swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą obecnie ok. 4,5 tys. rotujących się członków personelu wojskowego, o około tysiąc dodatkowych żołnierzy.

Polska planuje również zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych polsko-amerykańskich projektów, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Strona polska zgłosiła również gotowość zakupu 32 nowoczesnych samolotów bojowych F-35.

Wizyta prezydenta Dudy w USA i deklaracje w zakresie zacieśnienia współpracy w zakresie obronności zostały przez wielu komentatorów ocenione bardzo pozytywnie. Dziś w Polskim Radiu w prowadzonej przez Michała Rachonia audycji „Debata Jedynki”, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz, ocenił, że dzięki podpisanym deklaracjom i wynikającym z nich zadaniom, Polska może skutecznie opuścić rosyjską strefę wpływów.

„Mamy zupełnie kluczowe decyzje dotyczące obronności Polski. Przeniesienie dowództwa dywizji oznacza, że duża jednostka jest już zakotwiczona w Polsce i nadzieje Rosji na to, że Polska wróci do rosyjskiej strefy wpływów, albo będzie w szarej strefie, w której będą się Rosjanie przeciągać z Niemcami Polską, mogą odejść w niepamięć. Wraz z dowództwem dywizji przyjeżdżają tu amerykańskie służby, które raczej nie dają sobie „w kasze dmuchać” w takich sytuacjach, bo traktują to jako zabezpieczenie swoich żołnierzy”.

Tomasz Sakiewicz

Redaktor naczelny tygodnika „Gazeta Polska” oraz dziennika „Gazeta Polska Codziennie”

Tomasz Sakiewicz zwrócił także uwagę na aspekt zacieśnienia współpracy w zakresie energetyki między Polską a USA.

„Właśnie skończyła się debata na Forum Energetycznym, na którym wiceminister energii Tadeusz Skobel mówił o tym, jaka będzie skala inwestycji w cywilny atom Amerykanów. Mówi się o tym, że nawet do 15 proc. polskiego bilansu energetycznego będzie w elektrowni lub elektrowniach atomowych, być może już tych najnowszej generacji, które w ciągu kilkunastu lat zbudują tutaj Amerykanie razem z Polakami”

– mówił redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

Redaktor naczelny „GP” wskazał również na planowany wzrost zakupów LNG (skroplonego gazu ziemnego), co pozwoli Polsce stać się gazowym hubem w regionie – nie tylko importerem paliwa, ale również jego eksporterem do innych krajów.

Źródło: Polskie Radio, Niezalezna.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Budowa Fort Trump będzie zmianą sytuacji geopolitycznej Polski w Europie – Macierewicz

Prezydenci Polski i USA zaakceptowali warunki porozumienia ws. zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce