„Irlandzka policja podejrzewa, że Rosja wysłała agentów wywiadu do Irlandii dla zbadania dokładnej lokalizacji kabli światłowodowych biegnących po dnie oceanu, łączących Europę z Ameryką. Wiadomość ta wywołuje obawy, że rosyjscy agenci sprawdzają słabe miejsca kabli światłowodowych po to, by się do nich podłączać albo uszkodzić je w przyszłości” – pisze „The Sunday Times”.

„Irlandia jest punktem wyjściowym podmorskich światłowodów łączących Amerykę, Wielką Brytanię i Europę. Kable te umożliwiają milionom ludzi komunikację internetową oraz sprawną realizację transakcji finansowych” – wyjaśnia gazeta.

Jak pisze dalej Times: „Źródła w irlandzkiej policji oraz siłach zbrojnych uważają, że agenci zostali wysłani przez rosyjski wywiad wojskowy GRU (…). Zgodnie z oceną irlandzkich służb bezpieczeństwa. Rosja chciałaby przy pomocy nowoczesnych technologii monitorować płynące przez światłowód informacje, co pozwoliłyby Moskwie zorientować się w internetowej komunikacji. Agenci zostali również zauważeni przy sporządzaniu planów dublińskiego portu. W rezultacie wzmocniono środki bezpieczeństwa wzdłuż linii brzegowych, w miejscach gdzie światłowody mogą być słabsze”, donosi gazeta.

PRZECZYTAJ:

Szef belgijskiego kontrwywiadu mógł pracować na rzecz Rosji. To może być największa od lat afera szpiegowska w Europie

Zainteresowanie Rosji podwodnymi kablami biegnącymi przez Ocean Atlantycki, odnotowano po raz pierwszy w 2015 roku. Amerykańscy wojskowi zauważyli wówczas rosyjskie okręty i łodzie podwodne działające w pobliżu obszarów układania kabli.

Emerytowany oficer wywiadu John Cypher, który pracował w Moskwie, uważa, że rosyjskie działania w tym obszarze prawdopodobnie maja dwa cele: „szpiegowanie i przerywanie połączeń w przypadku konfliktu”. „Być może Rosjanie chcą także postraszyć Zachód pokazując swoje możliwości. FBI przyłapało Rosjan próbujących zyskać dostęp do podwodnych kabli, także w tych miejscach, gdzie wychodzą one na ląd. Próbują także dostać się do routerów i centrów łączności” – powiedział Cypher. (…)

„Irlandzkie siły obrony i irlandzka policja podejrzewają, że GRU wykorzystuje Irlandię jako bazę operacyjną dla swoich oficerów, gromadzących dane wywiadowczych na temat celów Wielkiej Brytanii i UE, a także dla szpiegowania dużych firm technologicznych z siedzibą w Dublinie”, donosi „The Sunday Times”.

Mark Galeotti, ekspert rosyjskiego bezpieczeństwa i polityki w Royal Institute for Defense Studies w Londynie jest zdania, że Rosja uważa Irlandię za słabe ogniwo w Europie. Irlandia nie ma mocnego kontrwywiadu i jest stosunkowo łatwym celem, przy tym Irlandia jest ważnym węzłem globalnej sieci internetowej . Mamy tu również dużą koncentrację firm technologicznych. To jest nowa arena walk przyszłości” – podkreślił Galeotti.

Źrodło: The Sunday Times, Facebook, Studio Wschód TVP

ZOBACZ TAKŻE:

Kreml szykuje się do wielkiej wojny z NATO. Wojny w Syrii i na Ukrainie to dopiero początek – rosyjski ekspert wojskowy

The Times: Rosyjscy agenci schodzą w głąb oceanu w Irlandii, aby się dostać do transatlantyckich kabli„Irlandzka…

Опубліковано Studio Wschód TVP Понеділок, 17 лютого 2020 р.