„Wraz z przejęciem władzy międzynarodowy terrorysta wziął jako zakładnika cały kraj, wszystkich dziewięć milionów Białorusinów” – przedstawiciele białoruskiego ruchu oporu powiedzieli 26 maja, że ​​siły demokratyczne w kraju przygotowują się do nowej aktywnej fazy protestu. Ich oświadczenie zostało opublikowane na oficjalnej stronie wybranej prezydent Białorusi Swietłany Tichanowskiej w serwisie YouTube.

„My, Kancelaria Swietłany Tichanowskiej, rada koordynacyjna, ludowe kierownictwo antykryzysowe, siedziba [Wałerija] Cepkała, Bypol i innych sił demokratycznych, jesteśmy zgodni w ocenie, że w wyniku bezmyślnych działań nielegalnego reżimu Białoruś zamieniła się w czarną plamę „na mapie świata” – oświadczyła zwycięzca wyborów prezydenckich na Biaorusi w 2020 roku.

W nagraniu wideo wzięli udział Weronika Cepkała, członkinie prezydium rady koordynacyjnej opozycji Paweł Łatuszka i Olga Kowalkowa, która zwróciła uwagę, że reżim uzurpatora, który nielegalnie nazywa siebie prezydentem Białorusi, jest na skraju całkowitej izolacji.

„Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Japonia, Kanada i inne kraje już działają i robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc nam, Białorusinom” – powiedziała Kowalkowa.

„Wraz z przejęciem władzy międzynarodowy terrorysta wziął jako zakładnika cały kraj, wszystkich dziewięć milionów Białorusinów, ale od momentu uprowadzenia samolotu nie tylko Białorusini, ale także obywatele innych krajów byli w niebezpieczeństwie. Nikt nie może czuć się bezpieczny, dopóki razem nie powstrzymamy terroru” – ostrzegł Paweł Łatuszko.

PRZECZYTAJ:

Terroryści „ruskiego miru”. KGB Białorusi planowało zabójstwo Pawła Szeremieta i innych przeciwników prorosyjskiego reżimu Łukaszenki

Przedstawiciele narodu bułoruskiego stwierdzili, że śmierć białoruskiego aktywisty Witolda Aszurka, prześladowania dziennikarzy portalu TUT.BY, porwanie samolotu Ryanair, którym leciał współzałożyciel Telegram-kanału NEXTA Roman Protasevich wynik bezkarności reżimu i braku reakcji na jego działania.

Liderzy ruchu oporu proponują zerwanie wszelkich powiązań gospodarczych z reżimem Łukaszenki i białoruskimi przedsiębiorstwami państwowymi aż do zwycięstwa demokracji w tym kraju.

„Musimy być gotowi do działania. Okno możliwości jest otwarte” – podkreśliła Tichanowska.

Z kolei, Paweł Łatuszka uważa, że ​​nie ma już co czekać.

„Terror musi zostać powstrzymany raz na zawsze. Zaczynamy przygotowywać się do nowej aktywnej fazy presji” – powiedział.

Jagiellonia.org