Negocjacje z Rosją mogą się nie powieść, NATO musi być gotowe na fiasko dialogu z Moskwą – oświadczył dziś sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po spotkaniu w trybie onlone ministrów spraw zagranicznych NATO, podaje Euronews.

„Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić polityczną drogę, aby zapobiec użyciu siły, ale jednocześnie musimy być przygotowani na fiasko dialogu. Wysyłamy do Moskwy wyraźne sygnały, że jeśli użyje siły, nastąpią poważne konsekwencje – sankcje gospodarcze i polityczne”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO

Sojusz jest zaniepokojony, że istnieje realne ryzyko konfliktu militarnego w Europie, jeśli wysiłki dyplomatyczne zmierzające do deeskalacji kryzysu zawiodą – podkreślił szef NATO i dodał, że żądania Moskwy są nie do przyjęcia i Zachód będzie nadal wspierał Ukrainę.

„Sama idea, że ​​Ukraina stanowi zagrożenie dla Rosji, wywraca wszystko do góry nogami. Ukraina nie stanowi zagrożenia dla Rosji”

– powiedział sekretarz generalny Sojuszu, dodając, że demokratyczna, stabilna Ukraina jest wyzwaniem dla elit na Kremlu.

PRZECZYTAJ:

Putin kwestionuje etapy rozszerzenia NATO na Wschód w latach 1999 i 2004

Zbigniew Brzeziński: Jeżeli Moskwa zdobędzie Ukrainę, automatycznie stanie się potężnym imperium

Wcześniej szefowie dyplomacji państw członkowskich NATO w trakcie nadzwyczajnej wideokonferencji doszły do ​​zgodnej opinii, że żądania Federacji Rosyjskiej dotyczące nierozszerzania NATO na Wschód są kategorycznie nie do przyjęcia. Sojusz pozostanie twardy w tej kwestii.

„Wszyscy sojusznicy dali wyraźny sygnał, że nie pójdą na ustępstwa co do kluczowych zasad, z których jedną jest prawo narodów do wyboru własnej drogi, w tym zapewnienia własnego bezpieczeństwa”

– wyjaśnił sekretarz generalny NATO.

Drzwi NATO są otwarte dla każdego kraju, który chce przystąpić do sojuszu, dotyczy to również Ukrainy, Gruzji, Finlandii i Szwecji. Rosja nie ma prawa decydować, kto może przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Podtrzymujemy naszą decyzję, podjętą na szczycie w Bukareszcie, dotyczącą Ukrainy i Gruzji, wspieramy je w drodze do dalszej integracji i reform euroatlantyckich, udzielamy praktycznego i politycznego wsparcia. Mocno wierzę, że reformy są ważne dla spełnienia standardów NATO, ale także dla wzmocnienia odporności społeczeństw Ukrainy i Gruzji na jakąkolwiek ingerencję ze strony Rosji. Będziemy nadal wspierać Gruzję i Ukrainę na ich drodze”

– powiedział Stoltenberg.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

USA odrzuciły rosyjskie żądania dotyczące NATO – Biały Dom

Stoltenberg: Nie będzie nowych stref wpływów w Europie

Wiceszef MSZ RP: Rosja nie będzie decydować o rozszerzeniu NATO

Stoltenberg: Rosja nie ma prawa do ustalania swoich stref wpływu