Po wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował o gotowości tych trzech krajów do porozumiewania się z samozwańczym prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, ale na zasadzie wzajemnego szacunku, informuje portal Ukraińska Prawda.

Szef resortu spraw zagranicznych Ukrainy zauważył, że bez Białorusi Trójkąt Lubelski, format obejmujący Ukrainę, Polskę i Litwę, jest „trochę niekompletny”.

„Chcielibyśmy, aby demokratyczna Białoruś przyłączyła się i przekształciła Trójkąt Lubelski w Czwórkę Lubelską. Ale na to jeszcze nie nadszedł czas”.

Dmytro Kułeba

Minister spraw zagranicznych Ukrainy

Jednocześnie Kułeba podkreślił, że „jesteśmy gotowi do rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką”.

„Trójkąt Lubelski od samego początku kryzysu na Białorusi oferował swoje dobre usługi, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji. Nikt nie jest zamknięty przed nikim. Ale jeśli mówimy, rozmowa powinna odbywać się z wzajemnym szacunkiem… Nie będziemy się narzucać”

– powiedział szef MSZ Ukrainy. Dodał też, że tematem rozmowy z Łukaszenką może być wszystko, co może pomóc Białorusi w zapewnieniu demokracji.

Kuleba wyjaśnił również udział w spotkaniu Trójkąta Lubelskiego białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej, która została zaproszona z inicjatywy strony ukraińskiej. Według niego wszyscy doskonale zdają sobie sprawę ze stanowiska Łukaszenki, a „dziś usłyszeliśmy opinię przeciwnej strony”.

„Usłyszeliśmy ją” – powiedział Kuleba. Dodał, że Ukraina, Litwa i Polska przeanalizują teraz wszystkie stanowiska i prośby zgłaszane przez Cichanouską.

Przypomnijmy, 31 lipca ubiegłego roku biuro prasowe ukraińskiego MSZ poinformowało, że Dmytro Kułeba przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim białoruskim odpowiednikiem Uładzimirem Makiejem, podczas której opowiedział mu o Trójkącie Lubelskim i zaprosił go na spotkanie.

Przypomnijmy, dziś odbyła się wideokonferencja szefów resortów spraw zagranicznych Polski, Ukrainy i Litwy w formacie Trójkąta Lubelskiego. Trójkąt Lubelski został utworzony w dniu 28 lipca 2020 roku w Lublinie przez ministrów spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Litwy, Polski i Ukrainy. Jej celem jest rozwój współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej pomiędzy tymi państwami oraz pomoc Ukrainie w odzyskaniu integralności terytorialnej i integracji z Unią Europejską i NATO.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica

Tarcza Europy

Czwórka Lubelska: Idea czy rzeczywistość?