JEŚLI KTOŚ UWAŻA PRAWO LUSTRACYJNE ZA NIESPRAWIEDLIWE, NIE ZWALNIA GO TO Z OBOWIĄZKU JEGO WYPEŁNIENIA!

Powołanie Andrija Bohdana na szefa Administracji Prezydenta narusza ustawę o lustracji – powiedziała wczoraj Tatiana Kozaczenko, przewodnicząca Publicznej Rady ds. Lustracji w Ministerstwie Sprawiedliwości Ukrainy – informuje Ukrinform.

„Biorąc pod uwagę informacje publiczne, Andrij Bohdan nie ma prawa pełnić funkcji szefa Administracji Prezydenta Ukrainy na podstawie ustawy „O oczyszczaniu władzy”. Publikacja dekretu, który jest niezgodny z prawem, oznacza, że prezydent stawia się ponad prawem i demonstruje prawdziwy stosunek do rządów prawa w całym kraju”

– podkreśliła prawniczka i współautorka ukraińskiej ustawy o lustracji w swoim wpisie na Facebooku.

Dodała również, że współautorzy ustawy „O oczyszczeniu władzy” (ustawa o lustracji) planują dążyć do uchylenia dekretu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w sprawie mianowania na stanowisko szefa administracji prezydenta Andrija Bohdana.

Про призначення Головою Адміністрації Президента України (АПУ) Андрія Богдана. Таке вже було. І знову(Кадрова…

Gepostet von Tetiana Kozachenko am Dienstag, 21. Mai 2019

Z kolei, Boghan powiedział, że niesłusznie podlegał lustracji a skoro stanowisko szefa administracji prezydenta zostało usunięte z działania ustawy o służbie cywilnej, więc ustawa o lustracji rzekomo nie może być do niego stosowana.

Jednak do dyskusji dołączył się wiceminister sprawiedliwości Serhij Petuchow, który zaznaczył, że stanowisko szefa administracji prezydenta podlega prawu lustracyjnemu i jest bezpośrednio wskazane w części 5 art. 2 ustawy o lustracji, jako takie, w odniesieniu do którego podejmowane są środki w celu oczyszczenia władzy.

„Status tego stanowiska na mocy ustawy o służbie publicznej nie ma znaczenia, ponieważ ustawa o oczyszczaniu władzy (lustracji) wyraźnie nazywa to stanowisko i nie odnosi się do ustawy o służbie publicznej”

– podkreślił urzędnik i dodał, że w podobny sposób sędziowie i prokuratorzy nie są urzędnikami państwowymi, ale podlegają ograniczeniom lustracyjnym.

Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że jeśli ktoś uważa prawo lustracyjne za niesprawiedliwe, nie zwalnia go to z obowiązku jego wypełnienia.

Коментар щодо застосування Закону України "Про очищення влади" до посади Голови Адміністрації Президента України. У зв…

Gepostet von Sergiy Petukhov am Mittwoch, 22. Mai 2019

Przypomnijmy, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij oskarżył Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o rażące naruszenie Konstytucji.

„To smutne i niepokojące, że Gwarant Konstytucji Ukrainy rozpoczyna działalność z rażącym naruszeniem Konstytucji. Zły znak”

– napisał Parubij na Facebooku.

Сумно і тривожно, що Гарант Конституції України починає свою діяльність на посаді із грубого порушення Конституції. Поганий знак.

Gepostet von Андрій Парубій am Dienstag, 21. Mai 2019

Eksperci także kwestionują konstytucyjność dekretu prezydenckiego w sprawie rozwiązania parlamentu.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

Na Ukrainie nadciąga głęboki kryzys polityczny. Zełenski oficjalnie objął stanowisko prezydenta

Triumf Zełeńskiego zwiększa ryzyko destabilizacji i porzucenia przez Ukrainę prozachodniego kursu

Wiceszef administracji Janukowycza wrócił na Ukrainę i zapowiada masowe represję wobec zwolenników prozachodniego kursu

„Prorosyjska Ukraina”. Kreml przygotowuje operację, która dla Polski będzie oznaczała katastrofę