ZDJĘCIE: PRESIDENT.GOV.UA

Prezydenci Ukrainy, Gruzji i Mołdawii – Wołodymyr Zełenskij, Salome Zurabiszwili i Maia Sandu – podczas spotkania w Batumi podpisali deklarację o integracji europejskiej. Tekst dokumentu został opublikowany przez Kancelarię Prezydenta Ukrainy.

„Potwierdzamy nasze niezachwiane zaangażowanie w kontynuowanie procesu naszej integracji z Unią Europejską poprzez kompleksowe reformy mające na celu wzmocnienie naszych demokratycznych instytucji i stopniowe dostosowywanie naszego ustawodawstwa w odpowiednich obszarach do kluczowych elementów prawa UE” – czytamy w dokumencie.

Umowy o stowarzyszeniu z UE to kluczowe plany reform dla tych trzech krajów. Kontynuacja ich wdrażania stanowi podstawę do wzmocnienia stowarzyszenia politycznego i dalszego pogłębienia integracji gospodarczej i sektorowej trzech stowarzyszonych partnerów z Unią Europejską, czytamy w deklaracji.

Trzy kraje zgodziły się współpracować z instytucjami europejskimi w celu realizacji postanowień układów o stowarzyszeniu i pogłębionej strefy wolnego handlu.

Strony odnotowały gotowość do współpracy z Unią Europejską w dziedzinie transportu, energii, transformacji cyfrowej, zielonej gospodarki, wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, komunikacji strategicznej i opieki zdrowotnej.

Ukraina, Gruzja i Mołdawia również zgodziły się współpracować w celu zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie Morza Czarnego.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Ukraina Gruzja i Mołdawia utworzyły „stowarzyszone trio”, w celu połączenia wysiłków na drodze integracji europejskiej