Po raz pierwszy w Żytomierzu włączamy się do projektu Europejska Noc Muzeów. To wielkie wydarzenie kulturalne, udostępniające za darmo zbiory muzealne, galeryjne i otwierające instytucje kultury w jednym czasie, poza wyznaczonymi godzinami pracy, także nocą. Na ten czas przygotowywana bywa też specjalna oferta dla zwiedzających, dostępna także w formie wirtualnej.

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 roku w Berlinie. Dziś podobne imprezy organizowane są w ponad 120. miastach europejskich; w Polsce pierwsza Noc Muzeów była w Muzeum Narodowym w Poznaniu (2003).

Tegoroczna Noc Muzeów, która towarzyszy Międzynarodowemu Świętu Muzeów, zmobilizowała nas do przygotowania specjalnej oferty dostępnej zarówno online, jak i stacjonarnie. Już 14 maja br., w ramach obchodów Dni Europy, w Domu Kultury Ukraińskiej w Żytomierzu uroczyście otwarto – z udziałem Konsula Generalnego RP w Winnicy Pana Damiana Ciarcińskiego – wystawę pt. „Historia pędzlem malowana”, poświęconą zapomnianym stronom europejskiej historii Żytomierza.

Obrazy żytomierskiego malarza Jurija Dubinina, powstałe na zamówienie naszego Polskiego Centrum Medialnego „Jagiellonia”, z projektu finansowanego ze środków Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, będą eksponowane na wystawie do 30 maja br.

NASZA OFERTA – OBEJRZYJ JE W NOC MUZEÓW 2021>>>

ZOBACZ WIDEO: