Państwa członkowskie G7 zobowiązują się do dalszego wspierania Ukrainy, zaostrzenia sankcji wobec Rosji i, w razie potrzeby, wobec Białorusi, oraz działać na rzecz postawienia Putina i innych rosyjskich zbrodniarzy wojennych przed wymiarem sprawiedliwości.

Tak wynika z oświadczenia ministrów spraw zagranicznych G7 – Wielkiej Brytanii, Włoch, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji i Japonii oraz wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej po wynikach 12. spotkania w tym roku.

Rosja próbuje terroryzować ludność cywilną masowymi i bezpodstawnymi atakami na infrastrukturę krytyczną Ukrainy, w szczególności na systemy zaopatrzenia w energię, ciepło i wodę, przy użyciu rakiet i irańskich dronów.

„Państa członkowskie G7 przypomniały, że masowe ataki na ludność cywilną lub obiekty cywilne są zbrodniami wojennymi”.

– czytamy w oświadczeniu.

G7 potwierdziło również swoją determinację w dalszym koordynowaniu wsparcia finansowego, materialnego, humanitarnego, obronnego, politycznego, technicznego i prawnego, aby pomóc Ukrainie w obronie jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Państwa członkowskie G7 wysoko oceniły odwagę narodu ukraińskiego w walce o swój kraj. G7 zdecydowanie popiera wysiłki na rzecz zapewnienia natychmiastowej stabilności finansowej Ukrainy oraz promowania jej rekonstrukcji i odbudowy ku pomyślnej, zrównoważonej przyszłości, a także zachęca Ukrainę do realizacji jej programu reform. Zobowiązują się do pełnego wsparcia Ukrainy w celu zapewnienia jej wolnej i demokratycznej przyszłości w Europie.

Ministrowie po raz kolejny potępili nielegalną, nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie oraz zadeklarowali pełną solidarność i niezachwiane wsparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców tak długo, jak będzie to konieczne. Potwierdzili swoje zdecydowane zaangażowanie na rzecz niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Ministrowie spraw zagranicznych ponownie wyrazili swoje zdecydowane potępienie dla nikczemnej rosyjskiej próby nielegalnej aneksji terytorium Ukrainy, która nigdy nie zostanie uznana. Potępili także okrucieństwa popełnione przez siły rosyjskie. Państwa członkowskie G7 podkreśliły, że zbrodnie wojenne nie mogą pozostać bezkarne i potwierdziły konieczność postawienia Putina i innych sprawców agresji przed wymiarem sprawiedliwości zgodnie z prawem międzynarodowym.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Nowa Norymberga”. Ukraina chce utworzyć specjalny trybunał dla Putina

Operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: