Stany Zjednoczone nakładają sankcje na ukraińskiego oligarchę Iрora Kołomojskiego. Jest oskarżony o przestępstwa korupcyjne. O tym informuje Departament Stanu USA.

„Ogłaszam wpisanie na listę sankcyjną oligarchy i byłego urzędnika państwowego Ukrainy Ihora Kołomojskiego za udział w korupcji”.

Anthony Blinken

Sekretarz stanu USA

Według Stanów Zjednoczonych, podczas swojej kadencji gubernatora obwodu dniepropietrowskiego w latach 2014-2015, Kołomojski był zaangażowany w praktyki korupcyjne, które podważały praworządność i ukraińskie zaufanie publiczne do instytucji demokratycznych i procesów rządzenia. Jest również oskarżany o wykorzystywanie swoich wpływów politycznych i oficjalnej władzy dla osobistych korzyści.

Sekretarz stanu USA dodał, że działania Kołomojskiego stanowią poważne zagrożenie dla przyszłości Ukrainy.

„Chcę również wyrazić zaniepokojenie nieustannymi próbami osłabienia procesów demokratycznych i instytucji na Ukrainie przez Kołomojskiego, co stanowi poważne zagrożenie dla jej przyszłości”

– powiedział Blinken i dodał, że decyzja o nałożeniu sankcji na Kołomojskiego potwierdza chęć Stanów Zjednoczonych do wspierania reform w polityce, gospodarce i sądownictwie Ukrainy.

„Stany Zjednoczone nadal wspierają wszystkich Ukraińców, których praca napędza reformy. Departament Stanu będzie nadal korzystał z podobnych uprawnień i narzędzi do promowania odpowiedzialności podmiotów skorumpowanych w regionie i na całym świecie”

– dodał Anthony Blinken.

Podjęte przez władze amerykańskie środki uniemożliwiają Kołomojskiemu wjazd do Stanów Zjednoczonych.

Przypomnijmy, wcześniej prokuratura amerykańska oskarżyła ukraińskiego oligarchę Igora Kołomojskiego i jego partnera biznesowego Giennadija Bogolubowa o wykorzystywanie sprzeniewierzonych środków na zakup nieruchomości w Ohio.

Ponadto Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył Kołomojskiego o „kradzież miliardów z banku, którego kiedyś był właścicielem” i pranie ich w Stanach Zjednoczonych.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Europarlament chce zablokować ruch bezwizowy prorosyjskim oligarchom i politykom, którzy sprzeciwiają się walce z korupcją na Ukrainie

New York Times: Kołomojski chce zwrócić Ukrainę w stronę Rosji i grozi Zachodowi: „Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą”

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ukraińskich deputowanych związanych z rosyjskimi służbami specjalnymi