Mieczysław Pawlikowski – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy, reżyser, sierżant bombardier Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Urodził się 9 stycznia 1920 w Żytomierzu. Ponieważ Żytomierz został okupowany przez rosyjskich bolszewików, w 1922 rodzina przeniosła się do Łucka. Podczas II wojny światowej był bombardierem w polskich dywizjonach 300 i 301. Łącznie wykonał 29 lotów bojowych. Po zestrzeleniu i awaryjnym lądowaniu samolotu Halifax Mk II we Francji załoga przedostała się przez Pireneje do Gibraltaru. W Anglii rozpoczął działalność artystyczną, a także był lektorem i spikerem polskich audycji radia BBC. 1 maja 1945 został na własną prośbę zwolniony z Polskich Sił Powietrznych. Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. W latach 1943–1944 występował w zorganizowanej przez por. Leopolda Skwierczyńskiego Lotniczej Czołówce Teatralnej.

W sierpniu 1945 wrócił do Polski. Występował w teatrach w Kielcach, ale przede wszystkim w teatrach warszawskich: Klasycznym, Powszechnym, Narodowym, Ateneum, Współczesnym, Syrena, Polskim i Nowym. Popularność przyniosła mu rola Zagłoby w Panu Wołodyjowskim i w serialu Przygody pana Michała, jak również prowadzenie Podwieczorku przy mikrofonie. W 1950 zadebiutował w filmie Warszawska premiera w reżyserii Jana Rybkowskiego. Ostatnią filmową kreacją była rola w komedii sensacyjnej Skradziona kolekcja Jana Batorego. Film miał premierę w 1979, już po śmierci aktora.

Zmarł na zawał serca 23 grudnia 1978. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

22 lutego 1980 w Warszawie jednej z ulic na terenie obecnej dzielnicy Praga-Południe zostało nadanie imię Mieczysława Pawlikowskiego.

Źrodło: Wiki

Na zdjęciu: Mieczysław Pawlikowski w roli Pana Zagłoby w polskim filmie fabularnym Jerzego Hoffmana z 1968 roku „Pan Wołodyjowski”

ZOBACZ TAKŻE:

Zgoda buduje. Polskie odrodzenie w Żytomierzu (1917 r.)

Rok 1920. Wyprawa kijowska. Polskie Wojsko w Żytomierzu

Rok 1920. Marszałek Józef Piłsudski w Żytomierzu (ZDJĘCIA)

Rok 1863. Oni walczyli za naszą wolność na naszej ziemi

Powstanie styczniowe. Zygmunt Sierakowski a Żytomierz

Bohaterska obrona Żytomierza przez konfederatów barskich

Żytomierz. Historia pod znakiem Orła, Pogoni i Archanioła

Rzeczpospolita Trojga Narodów. Europejski projekt XVII stulecia

Ignacy Jan Paderewski – rzetelny polityk z Kresów

Honor żołnierza. Historia pochodzącego z Żytomierza Franciszka Niepokólczyckiego