„Według rosyjskiej propagandy kryzys cukrowy w Polsce ma być wynikiem napływu dużej liczby uchodźców z Ukrainy i zwiększonego przez to popytu na ten produkt” – mówi rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, podaje wydanie Super Express, powołując się na PAP. Innymi słowy, zgodnie z retoryką Rosjan, Ukraińcy, którym pomagamy wykupują nam cały cukier. „Rzekome problemy z żywnością w Polsce to celowa dezinformacja”.

„Na rosyjskich platformach informacyjnych pojawiają się zaczerpnięte z polskich mediów i celowo zmanipulowane treści dotyczące np. wzrostu cen cukru w Polsce” – powiedział Stanisław Żaryn w rozmowie z Polską Agencją Prasową. „Służą wzbudzaniu wśród Polaków wrogości do przebywających u nas uchodźców z Ukrainy. Ich skutkiem ma być wycofanie zgody polskiego społeczeństwa dla napływu Ukraińców” – oświadczył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Propagandowy przekaz jest taki, że w Polsce brakuje cukru, bo cały wykupili Ukraińcy. „To kolejny przykład pokazujący, jak rosyjska propaganda od początku inwazji Kremla na Ukrainę próbuje skłócić nasze narody – Polaków i Ukraińców” – zaznaczył Żaryn.

Propaganda Rosji wciąż dąży do wytworzenia napięć między Polakami i Ukraińcami i szkaluje nasze państwo – ocenił w piątek, 29 lipca, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, podaje Niezalezna.pl.

„Ofensywa informacyjna Kremla przeciwko RP, osadzona w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie zwalnia. Propaganda Rosji wciąż dąży do wytworzenia napięć między Polakami i Ukraińcami i szkaluje nasze państwo”

– przyznał.

ŻARYN PODAJĄC PRZYKŁADY WROGICH WOBEC POLSKI NARRACJI Z OSTATNIEGO OKRESU WYMIENIŁ TAKIE JAK:

 • Polacy są traktowani 'gorzej niż śmieci’ we własnym kraju, a to z powodu szeregu ustępstw dla uchodźców z Ukrainy;
 • Ukraińcy zdominowali niektóre polskie miasta;
 • W Polsce rusofobia ma systemowy charakter;
 • Wśród zagranicznych ochotników, których Rosja zabija, przeważają Polacy.

„O ile można odnieść wrażenie, że rosyjskie natarcie wytraciło impet, o tyle wymierzona w Ukrainę propaganda przybiera na sile i staje się coraz bardziej brutalna i absurdalna – tak, jakby miała być projekcją przyszłych działań militarnych Rosji”

– zaznaczył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

JAKO PRZYKŁADY NARRACJI W TYM WĄTKU PODAŁ:

 • Ukraina ma przestać istnieć; przyznanie jej prawa do samostanowienia było wielkim błędem;
 • Ukraińcy to naziści;
 • Ukraina dostaje od Rosji to, na co zasłużyła;
 • Reżim w Kijowie popełnia zbrodnie wojenne;
 • Wojna, którą Kijów rozpętał w 2014 r., trwa i zabija głównie dzieci.

Żaryn podkreślił, że Rosja kontynuuje także kampanię dezinformacyjną wymierzoną w Zachód. Jego zdaniem w ostatnim czasie Kreml skoncentrował swoje działania informacyjne na „zachodnim” kierunku na poróżnianiu Kijowa z partnerami, a także na wyśmiewaniu sankcji.

OTO NARRACJE, KTÓRYMI TEN WEKTOR BYŁ REALIZOWANY:

 • Zachód jest przesiąknięty rusofobią;
 • Ludobójstwo w Buczy, Mariupolu, Kramatorsku to prowokacja wyreżyserowana przez Zachód i Kijów;
 • Zachodni eksperci zrozumieli, że ich oceny dot. powrotu Ukrainy do granic sprzed 2014 r. to mrzonki;
 • Sankcje tylko dają Rosji szansę na rozkwit.

Przypomnijmy, jak poinformował portal wnp.pl, 12 lipca rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn oświadczył, że rosyjska propaganda próbuje oddziaływać na polskie i ukraińskie społeczeństwa podając nieprawdziwe informacje o masowym nawiązywaniu związków przez Ukrainki i Polaków.

PRZECZYTAJ:

Jak rozpoznać ruskiego trolla?

KOMENTARZ RADAKCJI

Przez 200 lat Rosja panowała w Europie Środkowo-Wschodniej za pomocą zasady „dziel i rządź”. Głównym jej narzędziem było podburzanie do nienawiści etnicznej. Przede wszystkim między Polakami i Ukraińcami. Skuteczność tego narzędzia Moskwa sprawdziła w XVIII wieku w przeddzień rozbiorów Polski podczas rzezi humańskiej (rewolty hajdamackiej) oraz w XX wieku na Wołyniu po wybuchu II wojny światowej. Kreml do dziś aktywnie korzysta z tego narzędzia. Po mistrzowsku, manipulując pamięcią o tragicznych wydarzeniach z historii, ciągle podżega do konfliktu między Polakami i Ukraińcami.

Moskwa boi się powstania Międzymorza. Stworzenie regionalnego sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej oznaczałoby kres marzeń o odbudowie Imperium Rosyjskiego. Właśnie dlatego Rosja od ponad dwustu lat bezkompromisowo prowadzi geopolityczną wojnę przeciwko narodom dawnej I Rzeczpospolitej.

Moskwa ma kolosalne doświadczenie w skłócaniu narodów byłej I Rzeczpospolitej. Jako historyczny spadkobierca polityki Bizancjum po mistrzowsku opanowała imperialną zasadę divide et impera – „dziel i rządź”.

Istnieje legenda, że Juliusz Cezar po podbiciu kolejnego narodu powiedział do swoich dowódców: „Myślicie, że zdobyliśmy ten naród, zająwszy jego terytorium? Nie! Zwyciężymy go dopiero wtedy, gdy będziemy pisać jego historię”. W 1834 roku po powstaniu listopadowym Rosja wraz z innymi zaborcami zajęła się fałszywym programowaniem pamięci historycznej narodów byłej I Rzeczypospolitej. W tym celu została powołana Komisja Archeograficzna, która niszczyła, manipulowała i falsyfikowała dokumenty historyczne ziem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Wkrótce wszystkie te manipulacje zostały włączone do nauki historycznej i systemu oświaty Imperium Rosyjskiego.

Rosja dołożyła wszelkich starań, aby narody byłej I Rzeczypospolitej były podzielone kłótniami i sprzecznościami, aby narodowowyzwoleńcze ruchy Polaków, Litwinów i Ukraińców pod żadnym pozorem nie zjednoczyły się w walce z zaborcami. Ukraińskie porzekadło mówi, iż „Cudzymi rękoma łatwiej zagarniać żarzące się węgle”. Szczucie Polaków na Ukraińców i Ukraińców na Polaków w ciągu ostatnich dwustu lat było głównym narzędziem rosyjskiej imperialnej polityki.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Orientacja prorosyjska jest opcją zdrady

Kronika wojny hybrydowej. Rosja chce skłócić Polaków i Ukraińców

Prorosyjska prawica. Pożyteczni idioci Putina podkopują polską państwowość

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: