Wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie wywołała wybuch oburzenia w Pekinie, który w ostatnich latach starannie przygotowywał się do pełzającej aneksji tej miłującej wolność wyspy. Pelosi, która ma reputację jastrzębia, otwarcie nienawidzącego przywódców okrutnych reżimów autorytarnych, postanowiła okazać solidarność z kochającymi wolność Chińczykami na Tajwanie. To rozwścieczyło Xi Jinpinga

W przeddzień wizyty Chiny zagroziły nawet zestrzeleniem samolotu przewodniczącej amerykańskiego Kongresu. Jednak zastraszanie nie zadziałało, żądanie Chin, aby USA nie odwiedzały Taipei, zostało zignorowane, a Nancy Pelosi nie wzdrygnęła się w obliczu chińskich gróźb. Doszło jednak do rażących prowokacji, 27 chińskich myśliwców naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej. Mimo to wizyta odbyła się, a Pelosi, mimo że była to jej osobista inicjatywa, obroniła reputacji USA jako lidera w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku.

Xi Jinping, który nie odważył się na bezpośrednią militarną konfrontację z Amerykanami i ich sojusznikami w regionie, nie mógł cofnąć się o krok i jednocześnie zachować twarz jako przywódca kraju, który ma ambicje światowego mocarstwa. Dlatego po zakończeniu wizyty wysokiej rangą amerykańskiej urzędniczki Chiny rozpoczęły zakrojone na dużą skalę ćwiczenia wojskowe, otaczając Tajwan ogromną liczbą wojsk. Z kolei, Tajwan postawił swoje siły zbrojne w stan gotowości.

Tajpej informuje o licznych prowokacjach wojsk ChRL. Napięcie rośnie. Podaje się nawet, że Chiny wystrzeliły rakiety balistyczne w morze blisko Tajwanu. Region Wschodniej Azji i Pacyfiku zamienia się w beczkę prochu…

Na tym tle Indie zbliżają się ze Stanami Zjednoczonymi, jesienią powinny odbyć się wspólne manewry wojskowe na dużą skalę obu krajów. Z kolei Rosja, marząca o rozpaleniu ognia wojny światowej, aby uchronić się przed miażdżącą porażką na Ukrainie, oświadczyła, że ​​jest gotowa udzielić Chinom wsparcia militarnego. Na szczęście przywódcy Chin nie są tak szaleni i nieodpowiedzialni jak kremlowska banda zbrodniarzy wojennych. Wielki konflikt ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami nie leży dziś w interesie Pekinu. Chiny mają zupełnie inną koncepcję i strategię realizacji swoich geopolitycznych interesów. To zupełnie inna cywilizacja, z inną filozofią polityki międzynarodowej.

Mimo to dramatyczna konfrontacja wolnego świata z autorytarnymi reżimami, która rozpoczęła się na Ukrainie w 2014 roku, jeśli Zachód będzie nadal wahać się i próbować powstrzymywać Kijów, który chce i może całkowicie pokonać Moskwę na polu bitwy, może pogłębiać się i wybuchnąć w innych regionach planety. Jeśli zbrodniarz wojenny Putin nie zostanie surowo ukarany za ohydne zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w Czeczenii, Gruzji, Syrii i na Ukrainie, inni dyktatorzy uznają taką bezkarność za zachętę do okrutnej agresji i brutalnej przemocy na całym świecie. W takim przypadku w różnych częściach świata może wybuchnąć ogień przemocy i konfliktów, co w końcu może wywołać III wojnę światową.

Ukraina musi wygrać na polu bitwy. Reżim Putina musi ponieść upokarzającą i miażdżącą porażkę. Powinno to posłużyć przykładem dla wszystkich dyktatorów i zbrodniarzy wojennych, którzy marzą o zniszczeniu istniejącego ładu międzynarodowego opartego na poszanowaniu praw człowieka i suwerenności narodów. W takim przypadku groźba globalnej wojny może zostać zneutralizowana na wiele lat. Na Ukrainie trwa wojna o przyszłość ludzkości – wojna między wolnością a niewolnictwem, demokracją a despotyzmem, prawdą a kłamstwem, wojna między światłem a ciemnością. Bez najmniejszej przesady.

Chiny uważnie śledzą tę wojnę. Losy przyszłego świata decydują dziś na Ukrainie.

Jagiellonia.org

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: