Wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie wywołała oburzenie Pekinu, który nie uznaje niepodległości wyspy i od kilku lat szykuje się do jej aneksji. Mająca opinię jastrzębia amerykańska polityk, niekryjąca swej niechęci wobec przywódców reżimów autorytarnych, zdecydowała się okazać solidarność z przywiązanymi do wolności i demokracji mieszkańczami Tajwanu. To rozwścieczyło przywódcę Chin Xi Jinpinga.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”

Chińskie MSZ potępiło wizytę Nancy Pelosi, trzeciej osoby w USA, na Tajwanie, określając ją jako „poważną prowokację” i „igranie z ogniem”. W przeddzień jej przylotu Pekin zagroził wręcz zestrzeleniem samolotu z amerykańską polityk na pokładzie. Ale próby zastraszania nie podziałały, żądanie Chin, by przedstawiciele władz USA nie odwiedzali Tajpei, zostało zignorowane. Wizyta się odbyła, a Pelosi obroniła pozycję Stanów Zjednoczonych jako lidera w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku. Nie obeszło się jednak bez prowokacji – ponad 20 chińskich myśliwców naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.

Xi Jinping, który nie odważył się na bezpośrednią militarną konfrontację z Amerykanami i ich sojusznikami w regionie, nie mógł się cofnąć i jednocześnie zachować twarzy jako przywódca kraju o ambicjach bycia światowym mocarstwem. Dlatego po zakończeniu wizyty Chiny rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe, otaczając wyspę ogromną liczbą wojsk. W odpowiedzi Tajwan postawił swoje siły zbrojne w stan gotowości.

Resort obrony w Tajpej informował o licznych prowokacjach chińskich wojsk. Podał nawet, że Chiny wystrzeliły 11 rakiet balistycznych w morze w bliskiej odległości od Tajwanu. Napięcie rośnie. Region Azji Wschodniej i Pacyfiku zamienia się w beczkę prochu.

Na tym tle Indie i Stany Zjednoczone zacieśniają współpracę. Jesienią mają się odbyć wspólne manewry żołnierzy obu państw. Z kolei Rosja, marząca o rozpaleniu wojny światowej, która miałaby uchronić ją przed miażdżącą porażką na Ukrainie, oświadczyła, że jest gotowa udzielić Chinom wsparcia militarnego. Na szczęście przywódcy Chin nie są tak szaleni i nieodpowiedzialni jak kremlowska banda zbrodniarzy wojennych. Otwarty konflikt ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami nie leży dziś w ich interesie. Pekin ma zupełnie inną koncepcję i strategię realizacji swoich geopolitycznych interesów. To zupełnie inna cywilizacja, z inną filozofią polityki międzynarodowej.

Mimo to do konfrontacji wolnego świata z autorytarnymi reżimami, rozpoczętej na Ukrainie w 2014 roku, może dojść w każdym innym miejscu globu. Zwłaszcza gdy Zachód będzie nadal wahać się i próbować powstrzymywać Kijów, który chce i może całkowicie pokonać Moskwę na polu bitwy. Jeśli Putin nie zostanie surowo ukarany za ohydne zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w Czeczenii, Gruzji, Syrii i na Ukrainie, inni dyktatorzy uznają taką bezkarność za zachętę do zastosowania brutalnej przemocy. W takim przypadku w różnych częściach świata może dojść do konfliktów i w efekcie doprowadzić do wybuchu III wojny światowej.

Ukraina musi wygrać. Reżim Putina musi ponieść upokarzającą i miażdżącą porażkę. Jego klęska powinna być przykładem dla wszystkich dyktatorów i zbrodniarzy wojennych, którzy marzą o zniszczeniu istniejącego ładu międzynarodowego opartego na poszanowaniu praw człowieka i suwerenności państw. Kiedy Kreml przegra, groźba globalnej wojny może zostać zneutralizowana na wiele lat.

Tak więc trwająca na Ukrainie wojna jest – bez najmniejszej przesady – wojną o przyszłość ludzkości. To wojna między wolnością a niewolnictwem, demokracją a despotyzmem, prawdą a kłamstwem, między światłem a ciemnością. Chiny uważnie śledzą tę wojnę. Losy świata decydują dziś na Ukrainie.

Włodzimierz Iszczuk

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: