Spółka Nord Stream 2 AG, operator gazociągu Nord Stream 2, przegrała proces przeciwko Federalnej Agencji Sieci Bundesnetzagentur, która reguluje rynek energii elektrycznej, gazu, telekomunikacji, usług pocztowych i kolejowych. Sąd Najwyższy w Düsseldorfie odmówił zwolnienia spółki z obowiązkowych wymogów dyrektywy gazowej UE. Dlatego zgodnie z wyrokiem sądu, operator Nord Stream-2 musi być niezależny od Gazpromu, który jest dostawcą gazu przez gazociąg, a 50 proc. przepustowości gazociągu musi być zarezerwowane dla dostawców alternatywnych, informuje Bloomberg.

Ustawa, której wymagała agencja państwowa w Niemczech, nakazuje rozdzielenie działalności wydobywczej i transportowej gazu. Agencja może więc nakazać Gazpromowi podział operatora gazociągu. Gazprom (jej spółka zależna Gazprom international projects LLC) jest obecnie jedynym założycielem spółki Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug w Szwajcarii.

PRZECZYTAJ:

Niemcy i Rosja podzieliły Europę na strefy wpływów? Nord Stream 2 to nowa interpretacja paktu Ribbentrop-Mołotow

Nord Stream 2 to jeden z najbardziej ambitnych i skandalicznych projektów Gazpromu. Rosja od 2018 roku układa na dnie Bałtyku gazociąg do Niemiec, licząc na to, że będzie dostarczać gaz do Europy z pominięciem Ukrainy. Polska, Stany Zjednoczone i szereg innych krajów UE sprzeciwiały się budowie Nord Stream 2, widząc w niej środek nacisku politycznego Rosji na Unię Europejską i Ukrainę, a władze USA za rządów byłego prezydenta Donalda Trumpa nałożyły sankcje na firmy, które były związane z budownictwem. Spowodowało to tymczasowe zawieszenie prac.

Jednak po dojściu prezydenta Joe Bidena do władzy w Stanach Zjednoczonych stanowisko Waszyngtonu w sprawie Nord Stream 2 uległo zmianie: budowę wznowiono i ukończono latem 2021 roku.

21 lipca 2021 roku Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream-2. W tym porozumieniu mówiono, że Waszyngton rezygnuje z nałożenia sankcji na uczestników projektu, ale możliwość nałożenia sankcji UE na Moskwę pozostaje, jeśli Rosja użyje rurociągu jako instrumentu nacisku energetycznego.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Polska wymierzyła potężny cios w gazowe plany Putina. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie dotyczącej gazociągu OPAL

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych poparła ustawę zakazującą Bidenowi zniesienia sankcji wobec Nord Stream 2

Republikanie w Kongresie USA znaleźli możliwość zablokowania Nord Stream 2

KE reaguje na porozumienie Berlina i Waszyngtonu: Nord Stream 2 nie jest we wspólnym interesie UE

Stany Zjednoczone będą nadal nakładać sankcje na rosyjskie firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2 – doradca Bidena