Senat Stanów Zjednoczonych jednogłośnie przyjął rezolucję potępiającą agresywne działania Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej – informuje „The Hill”.

Senatorowie uchwalili rezolucję, która potępia działania Rosji w odniesieniu do statków ukraińskiej floty na Morzu Azowskim. Dokument został opublikowany na oficjalnej stronie Senatu.

Senatorowie wezwali Kreml do natychmiastowego zwrotu schwytanych statków – „Berdiańsk”, „Nikopol” i „Jany Kapu” oraz uwolnienia uwięzionych ukraińskich marynarzy.

Rezolucja potępia także konfrontację u wybrzeży ukraińskiego Krymu, która destabilizuje region i „prowadzi do dalszej eskalacji napięcia”.

Senat wyraził poparcie dla oficjalnego Kijowa i potępił jakiekolwiek jednostronne wojskowe działania podjęte przez Rosję w celu łamania prawa międzynarodowego. Dokument wyraża też nadzieję na zakończenie inspekcji statków w Cieśninie Kerczeńskiej, w które są zaangażowane Rosjanie.

Przypomnijmy, 25 listopada 2018 r., rosyjscy okupanci otworzyli ogień i zajęły trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej. Akt agresji nastąpił w lokalizacji ekskluzywnej morskiej strefy ekonomicznej Ukrainy niedaleko ukraińskich wód terytorialnych w pobliżu uznawanej przez cały świat integralnej części Ukrainy – Autonomicznej Republiki Krymu, tymczasowo okupowanej przez Rosję.

Jagiellonia.org

Akt agresji! Rosja zaatakowała ukraińską marynarkę wojenną

Anna Fotyga ostrzega przed Rosją na Morzu Azowskim!!!

Admirał: Eskalacja na wodach Morza Azowskiego i Czarnego to pełzająca agresja Rosji wobec południowej flanki NATO

Putin nie zna geografii? Rosja zaatakowała ukraińską marynarkę wojenną w pobliżu ukraińskich wód terytorialnych