Informację o dymisji rządu Dmitrija Miedwiediewa podała agencja TASS. Gabinet ma kontynuować swoją pracę do czasu wyłonienia nowego składu. Sam premier zostanie zastępcą szefa prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa.

Kreml poinformował, że przed ogłoszeniem rezygnacji Miedwiediew spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w celu omówienia swojego orędzia przed parlamentem, które odbyło się wcześniej.

– Ze swojej strony chciałem podziękować za wszystko co zostało zrobione na tym etapie naszej wspólnej pracy. Chciałem wyrazić zadowolenie z wyników, które zostały osiągnięte – powiedział Putin na spotkaniu z ministrami. – Nie wszystko zostało zrobione, ale nigdy wszystko się nie udaje – dodał prezydent Rosji.

Rosyjskie agencje prasowe przekazują, że Putin mianuje Miedwiediewa zastępcą szefa prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa. Poprosił też rząd o kontynuowanie pracy do czasu utworzenia nowego gabinetu.

Władimir Putin zaproponował w środę poprawki do konstytucji kraju, m.in. zwiększające pełnomocnictwa parlamentu przy tworzeniu rządu i wzmacniające rolę organu doradczego – Rady Państwowej. W sprawie zmian ma odbyć się w Rosji referendum.

Dmitrij Miedwiediew stał na czele rządu Rosji od 2012 r. Wcześniej przez cztery lata sprawował urząd prezydenta tego kraju.

Proponowane posunięcie jest postrzegane jako część wysiłków Putina, by wypracować sobie nową pozycję władzy, aby pozostać u steru po obecnej kadencji prezydenta w 2024 r.

Źrodło: Onet.pl