Posłowie do Parlamentu Europejskiego wzywają Rosję, by poszła za przykładem Iranu i uznała swoją odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu pasażerskiego Boeing 777, należącego do linii Malaysia Airlines nr lotu MH17 nad terenami wschodniej Ukrainy, okupowanej przez Rosję – informuje Radio Wolna Europa.

„Obserwujemy teraz wyjątkową sytuację, w której Iran wyprzedza Rosję, jeśli chodzi o uznanie odpowiedzialności. Rosja powinna wziąć odpowiedzialność za zestrzelenie MH17, ale nadal tego nie zrobiła. Baza dowodów jest identyczna, ale Rosja nie przyznaje się do winy”.

Michael Gahler

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Wcześniej europosłowie pozwalali sobie na wyrażanie się w ten sposób tylko na marginesie i niepublicznie, teraz otwarcie potępiają Rosję i porównują reakcje Teheranu i Moskwy w sytuacji ze zestrzelonym samolotem.

„Władze irańskie uznały swoją odpowiedzialność przez kilka dni. I tutaj widzimy ogromny kontrast z zachowaniem Rosji, kiedy malezyjski samolot został zestrzelony na Ukrainie”.

Andrius Kubilius

Poseł do Parlamentu Europejskiego

PRZECZYTAJ:

Krewni ofiar zestrzelonego boeinga MH17 złożyli pozwy przeciwko Putinowi i Rosji

Holenderscy śledczy nie pozostawiają wątpliwości: To Rosjanie zestrzelili samolot MH17 (ZDJĘCIA, WIDEO)

Rosja oskarżona o zestrzelenie MH17. Pięć krajów zgodziło się na finansowanie organizacji procesu ścigania i karania sprawców zbrodni

Przypomnujmy, wiosną 2018 r. Australia i Holandia oficjalnie oskarżyły Rosję o zestrzelenie samolotu MH17.

W katastrofie zestrzelonego nad Donbasem w lipcu 2014 roku samolotu malezyjskiego zginęło 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków i 27 Australijczyków. Inne ofiary to obywatele Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec i Filipn. Śledczy przedstawili dowody na to, że samolot zestrzelono z użyciem sprzętu rosyjskiej armii. Wypowiedziały się również rządy Holandii i Australii.

Pracujący pod egidą holenderskich władz eksperci z Holandii i innych krajów oznajmili, że dowody wskazują, iż wyrzutnia rakiet, z której 4 lata temu zestrzelono nad Donbasem malezyjski samolot pasażerski z Amsterdamu do Kuala Lumpur, została przywieziona z rosyjskiej bazy wojskowej. Eksperci podkreślają, że dowody, jakimi dysponują, są „twarde”. Podczas konferencji prasowej w Hadze śledczy policji, służb oraz eksperci cywilni pracujący w komisji pokazali zdjęcia i filmy, na podstawie których zidentyfikowali, że ten konkretny system BUK użyty w lipcu 2014 roku do zestrzelenia samolotu pochodziło z bazy 53. brygady przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Kursku. W wyniku tragedii lotu MH17 zginęło 298 osób.

Jeśienią ubiegłego roku szokujące informacje na temat zestrzelenia samolotu MH17 nad Ukrainą w 2014 roku. Holenderscy śledczy poinformowali, że udało im się przechwycić rozmowy telefoniczne sugerujące, że do zestrzelenia doszło za zgodą rosyjskich władz.

W dochodzeniu prowadzonym przez Holandię udostępnione zostały publicznie dowody, które łączą rosyjski rząd z grupą bojowników, która odpowiedzialna jest za zestrzelenie samolotu malezyjskiej linii lotniczej MH17 nad Ukrainą.

W transkryptach rozmów, które udało się przechwycić, wysocy rangą rosyjscy urzędnicy rozmawiają z przywódcami grupy bojowników „Donieckiej Republiki Ludowej”, którzy zestrzelili samolot.